BANJALUKA, Predsjednik Pokreta potrošača Pepublike Crpske (RS) Dragutin Bošković trvdi da hrana sumnjivog kvaliteta iz uvoza, koju inspektori PC vrate sa graničnih prelaza, u Srpsku dolazi iz Federacije BiH /FBiH/, jer u tom entitetu ne postoji zakon o aditivima.
“U PC postoji Zakon o aditivima, kojim je regulisano koje aditive i u kojoj mjeri može da sadrži određeni artikl, dok u FBiH ne postoji takav zakon i uvozni proizvodi se ne kontrolišu na aditive. Tako preko trgovaca i dobavljača iz FBiH proizvodi koje bi inspekcija na našim graničnim prelazima vratila dolaze u PC i prodaju se u trgovinama”, rekao je Bošković za “Glas Srpske”
On je istakao da kontrola uvoznih prehrambenih proizvoda na graničnim prelazima u PC postoji, ali da postoje i “šuplji prolazi”, kojima šverceri i uvoznici uvoze robu koja nije došla u ruke inspektora, dodavši da problem često predstavlja i rok upotrebe proizvoda, koji je istekao ili se ne može pročitati.
“Najčešće je to na suhomesnatim proizvodima i određenim proizvodima od tjestenine, gdje piše da je datum proizvodnje i upotrebe utisnut na rubu pakovanja, ali njega je nemoguće naći i pročigati”, rekao je Bošković.
Glavni republički zdravstveno-sanitarni inspektor Desimir Miljić ističe da se hrana iz uvoza kontroliše na graničnim prelazima ili na 12 carinskih ispostava prije carinjenja.
“Ako se utvrdi zdravstvena neispravnost određene pošiljke, inspektor može da naloži njeno vraćanje pošiljaocu ili uništavanje, ako se ne može vratiti”, rekao je Miljić.
U prvoj polovini ove godine pregledano je 24 515 pošiljki hrane iz uvoza, a od toga je 1 056 uzoraka poslato na labaratorijsku provjeru i svi uzorci su bili ispravni.
“Vraćena je samo jedna pošiljka instant kafe od 500 kilograma, jer je inspektor na licu mjesta utvrdio da je rok upotrebe istekao”, rekao je Miljić.
Prema Zakonu o hrani RS, kazne za prodaju neispravne hrane su od 6.000 do 18.000 KM. U slučaju kada neispravna hrana naruši zdravlje ljudi, onaj ko prodaje tu hranu može biti krivično gonjen.