BANJALUKA, Zahvaljujući iskusnim ekspertima holandske organizacije „PUM“ vlasnici malih i srednjih preduzeća u Republici Srpskoj imaju mogućnost da dobiju besplatnu konsultantsku pomoć koja ima za cilj jačanje domaćih preduzeća i olakšavanje integracija na evropsko tržište. „PUM“ već dvije godine uspješno sarađuje sa Centrom za edukaciju, istraživanje i razvoj „ATHENE“ iz Banjaluke, preko kojeg će domaći privrednici moći da apliciraju za ovu dugoročnu asistenciju.
Na taj način omogućeno je da se malim i srednjim preduzećima obezbjedi najstručnija pomoć, s obzirom da se radi o izuzetnim ekspertima koji su su imali svoje kompanije dugi niz godina pa iste prodali ili su obavljali najviše i najodgovornije pozicije.
O uslovima i načinu pružanja pomoći holandskih stručnjaka, koji svoja iskustva menadžerima uspješno prenose već 35 godina djelujući na svim kontinentima u više od 70 država, CAPITAL je razgovarao sa glavnim koordinatorom „PUM-a“ za BiH Johanom Van Den Bergom, koji je bogato poslovno iskustvo stekao obavljajući najodgovornije funkcije u raznim kompanijama. Zahvaljujući njegovoj stručnoj ekspertizi mnogobrojna preduzeća širom svijeta su „stala na noge“, a naročito velik značaj Van Der Berg je dao u oblasti poljoprivrede. Nakon BiH, svoju stručnost i znanje će staviti na raspolaganje menadžerima u Etiopiji.
CAPITAL: U kojim zemljama eksperti „PUMA-a“ djeluju i na koji način će ova organizacija pomoći preduzećima u Srpskoj?
Van Der Berg: Naši iskusni eksperti već 35 godina pružaju besplatnu asistenciju organizacijama (malim i srednjim preduzećima) u toku njihovog razvoja i do sada su bili angažovani na području Afrike, Azije, Srednjeg Istoka, Latinske Amerike i centralne Evrope. Uslov za pružanje pomoći je da organizacija posluje minimlano tri godine sa minimalno osam radnika, da nema promet veći od 10 miliona eura, te da spada u kategoriju malih i srednjih preduzeća i da se nalazi u privatnom vlasništvu. Svrha ove asistencije je pomoći i pripremiti sva mala i srednja preduzeća da se lakše integrišu u evropska konkurentna tržišta, odnosno da im se omogući lakše poslovanje u uslovima tržišno orjentisane ekonomije. Pomoć se ostvaruje kroz tri faze. Prva je da stručnjaci sa višegodišnjim iskustvom u svojim područjima pružaju ekspertske usluge potpuno besplatno i da se ta veza gradi na dugoročnim osnovama, potom postoji mogućnost povezivanja lokalnih preduzeća sa onima u Holandiji i to u raznim oblicima saradnje i zajedničkog ulaganja i treće se odnosi na mogući trening i edukaciju. Takođe, postoji imogućnost podrške za izvoz na holandsko tržište preduzeća koja imaju odgovoarajući kvalitet proizvoda, što je veoma značajan segment. Pomoć pružamo u svim sektorima privrede od elektro-industrije, IT, proizvodnje hrane, finasija..do hemijskih tehnologija i zdravstvene industrije.
CAPITAL: Koja je osnovna misija „PUM-a“ ?
Van Der Berg: Velikom broju preduzetnika u zemljama u razvoju nedostaju potrebna znanja, vještine i iskustva da učine izvjestan napredak upravo zbog limitiranosti finansijskih sredstava koje posjeduju. Zbog svega toga mi pokušavamo da im upravo to i pružimo, da im prenesemo iskustva kroz koja smo mi prošli kako bi i oni kasnije postali vodeći pokretači razvoja svojih lokalnih ekonomija. Mišljenja smo da su mala i srednja preduzeća u tranzicijskim zemljama okosnica razvoja.
CAPITAL: Organizacija „PUM“ okuplja oko 3.000 volontera koji su eksperti za razne oblasti poslovanja. Ko finasira rad organizacije i koliko novca preduzeća moraju da izdvoje da bi dobili pomoć jednog takvog stručnjaka?
Van Der Berg: U prosjeku oko 2.000 privrednika godišnje dobije savjet naših volontera. Sve naše aktivnosti su finasirane od strane holandske vlade i holandskog privatnog sektora, jer „PUM“ se vodi idejom da su mala i srednja preduzeća korisna za globalni razvoj. Volonteri za svoj rad ne dobijaju nikakvu naknadu i ovaj posao obavljaju isključivo na dobrovoljnoj osnovi. Projekat je sasvim besplatan za preduzeća, a jedino što je potrebno obezbijediti našim konsultantima su smejštaj, hrana i prevoz od aerodroma do oderedišta. Naši volonteri su prisutni na svim kontinentima, u zemljama sa nerazvijenom privredom, a do sada smo zabilježili veliki uspjeh u jačanju preduzeća i to u svim oblastima proizvodnje.
CAPITAL: Koliko preduzeća u BiH će dobiti podršku „PUM-a“ u 2013. godini?
Van Der Berg: Raspolažemo budžetom za 30 preduzeća, ali smo uspjeli da tu listu proširimo na 40. Naši stručnjaci će se usredotočiti prije svega na poslovne probleme, sagledati koji su to najbolji načini pomoći bez stvaranja dodatnih troškova firmama, te pronaći održiva rješenja. Ranijih godina smo na obostrano zadovoljstvo sarađivali sa preduzećima: „Plantago“, „Colorit“, voda „Kruna“, „Fratello trade“, Hotel „Palas“, „Kristal“, „Ecos“, „Economics“, Mljekara Šipovo, ICBL..
Zainteresovani za učešće u projektu mogu da kontaktiraju NVO „ATHENE“
Menadžeri malih i srednjih preduzeća koji žele da apliciraju za besplatnu konsultantsku pomoć holandske organizacije “PUM” sve potrebne informacije mogu da dobiju na broj telefona Nevladine organizacije “ATHENE”, koja je lokalni koordinator ovog projekta: +387 66 99 11 99 ili na e-mail adresu: [email protected].
Jelena Despotović