SARAJEVO, Dom naroda Parlamenta FBiH danas će razmatrati tzv. korona-zakon i ukoliko ga usvoji, veoma brzo bi trebao stupiti na snagu. Ipak, s obzirom na neizvjesnost usvajanja i činjenicu da je vanredno stanje proglašeno prije nešto više od 40 dana, postavlja se pitanje koliko će predviđene mjere zakasniti?
Svakom radniku koji ne dobije platu na vrijeme važan je svaki dan. Svakom poslodavcu takođe. Ekonomske posljedice izazvane širenjem pandemije koronavirusa u našoj zemlji počele su se osjećati još prije više od mjesec dana.
Skoro 30.000 ljudi je samo u FBiH ostalo bez posla pa je svaki dan iščekivanja pomoći države da spriječi dalju ekonomsku eroziju više nego prioritet.
Već sada se s pravom nameću pitanja je li država zakasnila s efikasnijim mjerama. Činjenica je da je vlast u FBiH obećala da će retroaktivno primjenjivanje mjera, odnosno produžavanje mjera pomoći nakon okončanja vanrednog stanja, onoliko koliko se zakasnilo.
Međutim, to nije niti može biti garant ni poslodavcima ni radnicima da će se u narednim mjesecima sve vratiti “na staro”.
Najveća stranka u BiH SDA 31. marta se oglasila porukom da očekuje usvajanje stabilizacijskog (korona-zakona) najkasnije do 5. aprila, kako bi mjere mogle stupiti na snagu.
Sada smo već na kraju aprila i nije nerealno da korona-zakon ne bude usvojen ni na današnjoj sjednici, s obzirom na brojne amandmane koji su pripremljeni.
Ukoliko zakon i bude usvojen i ukoliko stupi na snagu u najboljem slučaju za osam dana, što je neka ustaljena procedura, biće potrebno još barem mjesec da privrednici u praksi dobiju pomoć države.
Tek nakon usvajanja korona-zakona firme će moći predati zahtjev za pomoć iz stavke 4 zakona s dokazom o padu prometa za minimalno 20 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
Ako se ta procedura bude revnosno provodila u maju, to znači da privrednici tek u junu mogu očekivati konkretnu pomoć u vidu subvencioniranja minimalnih plata radnicima.
Naravno, posebna stavka su kantonalne mjere i one zavise od kantona do kantona. Konkretne mjere do sada je saopštio Kanton Sarajevo i on će subvencionirati plate radnicima u firmama kojima je zbog uvođenja vanrednog stanja zabranjen rad.
Ipak, šta će biti s firmama kojima nije zabranjen rad, ali zbog stanja pandemije ne mogu ostvarivati prihode, poput turističkog sektora. A generalno malo je sektora koji nisu na gubitku i koji nisu pogođeni.
Posebno je pitanje šta će biti s firmama u kantonima koji zbog finansijske situacije ne mogu sebi priuštiti subvencioniranje privrede.
Zbog svega navedenog, pitanje o tome koliko je država zakasnila s mjerama pomoći dobija na snazi. Matematički više od 40 dana privrednici čekaju potrebnu pomoć.
Pomoć je najavljena “na papiru”, a do prakse je još neizvjestan period. Građane u cijelom procesu ne može ohrabriti ni činjenica da se državna vlast još uvijek nije dogovorila o raspodjeli 300 miliona KM kredita od MMF-a, odnosno nije dogovorena raspodjela za kantone koji u narednom periodu najviše trebaju biti na usluzi privredi. Klix.ba