BEOGRAD – Zbog previsokih cijena, posljednjih mjeseci je kupljeno čak 30 odsto manje stanova nego ranije. Da li su prognoze istinite da će zbog toga kvadrat napokon morati da pojeftini ili će građevinski investitori opet naći način da zadrže visoke cijene?
Konsultant za nekretnine Nikola Đogatović je za TV Prva potvrdio da potražnja zaista jeste niža. Konkretno, u julu, avgustu i septembru je broj transakcija bio niži za 16 odsto.
Na pitanje zašto je to tako, Đogatović je kazao da je problem prvenstveno u kreditima.
“Krediti su dosta poskupjeli. Oni su dosta, da kažemo, nepristupačni. Kreditna sposobnost je značajno opala. Kada pogledamo samo stanove – sa nekih 26 odsto učešća kredita u stanovima, palo je na 15,5 odsto. Kada pogledamo ukupan broj nekretnina – sa nekih deset odstopao je na 6,5 odsto. Tako da je to stvarno drastičan pad”, rekao je.
Kao drugi razlog, naveo je porast kamatnih stopa. U ovoj godini je štednja u dinarima porasla čak 25 odsto.
“Svaki novi projekat koji dođe na tržište, da li je faza dva, da li je faza tri, on je skuplji od prethodne faze. Svaki novi projekat koji dođe u istoj mikrolokaciji preko puta ulice u toj ulici, on ima svoju veću cijenu. Mi do sada stvarno nismo zabilježili da je početna cijena za neki novi projekat niža nego što je bila ranije na toj istoj mikrolokaciji. Što se tiče sekundarnog tržišta, stanovi koji su stari 15, 20 ili 30 godina, po meni lično i po mišljenju mojih kolega, oni su dosta precijenjeni. Prodaju se najviše manji stanovi od 30 do 50 kvadrata”, rekao je Đogatović.
Istakao je da neće doći do drastičnog pojeftinjenja stanova, ali da eventualno može doći do korekcije.
“Nemojte da se stidite ako vidite neki lokal ili stan koji vam se sviđa da ponudite neku drastično nižu cijenu. Kada ti prodavci mogu da stave drastično visoku cijenu, nemojte da bude sramota da date neku drastično nisku cijenu”, posavjetovao je sagovornik. b92/TV Prva