ZAGREB, Tokom prvih šest mjeseci ove godine u Hrvatskoj je registrovano 512 komada falsifikovanih novčanica, a najčešće su se falsifikovale novčanice evra i kune, pokazuju podaci Hrvatske narodne banke (HNB).
U ukupnoj količini od 521 komada registrovanih falsifikovanih novčanica najveći je broj, 307 komada, falsifikovanih novčanica evra, a zatim slijede falsifikovane novčanice kuna, njih je 160 komada, te američkog dolara s 50 primjeraka falsifikata, navode iz centralne banke u statističkim podacima o registrovanim falsifikovanim novčanicama kuna i stranih valuta od 1. januara do 30. juna 2012. godine.
U tom periodu, po podacima HNB-a, registrovano je ukupno 160 komada faslifikovanih novčanica kuna, što je u odnosu na drugu polovinu prošle godine pad za 38,7 odsto, a u odnosu na prvo prošlogodišnje polugodište pad za 12,6 odsto.
Uzme li se u obzir da je prosječno u prvoj polovini 2012. godine u opticaju bilo 154,2 miliona komada novčanica kuna, može se utvrditi da je na milion komada originalnih novčanica u opticaju evidentirana jedna falsifikovana novčanica kune, napominju iz HNB-a.
Najčešće falsifikovan apoen kune je bila novčanica od 500 kuna, u prvom je polugodištu registrovano 59 komada falsifikovanog tog apoena, što je u ukupnom broju falsifikovanih kuna udio od 36,9 odsto. Falsifikovanih novčanica u apoenu od 200 kuna bilo je u šest mjeseci 37 komada, a od 50 kuna 17 komada, dok je falsifikovanih novčanica kune u najvećem apoenu, 1000 kuna, registrovano 16 komada.
Od januara do kraja juna ove godine u Hrvatskoj je registrovano 307 komada falsifikovanih novčanica evra, što je u odnosu na drugu polovinu prošle godine pad za 39,6 odosto, dok je u odnosu na prvo polugodište prošle godine broj registrovanih falsifikovanih novčanica evra gotovo udvostručen, odnosno porastao je za 96,8 odosto.
Najčešća tehnika reprodukcije falsifikovanih novčanica su štamparske tehnike – 65,5 odsto su falsifikati izrađeni štamparskim tehnikama, a s udjelom od 32,6 odsto slijede falsifikovane novčanice ispisane tintom.
Od ukupno 307 komada registrovanih falsifikata evra, 294 komada ili 96 odsto prema kvalitetu izrade ocijenjeno je kao dobro odnosno vrlo dobro, što znači da je prepoznavanje takvih falsifikata otežano, posebno od strane javnosti, ističu iz centralne banke. Falsifikati kuna pak u 98,1 odsto slučajeva izrađene su loše i ne bi trebali stvarati zabune kod javnosti, navode iz HNB-a i pozivaju građane na pojačan oprez, a institucije i kompanije koje posluju s gotovim novcem na primjenu odluka HNB-a o uslovima obrade i redistribucije novčanica. Hina