BRISEL, Hljeb i žitarice u BiH jeftinije su nego u Evropskoj uniji (EU), a ispod evropskog prosjeka su i cijene mesa, sira mlijeka i jaja, pokazali su najnoviji podaci Eurostata.
Prema podacima evropskih statističara, cijene hljeba i žitarica u BiH iznose 61 odsto prosječnih u EU, mesa 77 odsto, a sira, mlijeka i jaja 79 odsto.
Od zemalja u regionu, hljeb je najskuplji u Hrvatskoj i njegova cijena je 99 odsto prosjeka u EU, dok je najjeftiniji u Makedoniji, 48 odsto evropskog prosjeka, Srbiji, 62, Albaniji 68 odsto i Crnoj Gori 69 odsto prosječnih u EU.
Najviše cijene hljeba u Evropi imaju Danska i Norveška, koje iznose 146, odnosno 145 odsto prosječnih u EU. Nakon njih slijede Švajcarska sa 38 odsto iznad prosjeka u EU, Irska i Island sa 32, odnosno 29 odsto iznad prosječnih evropskih.
Hljeb je u EU najjeftiniji u Bugarskoj, 52 odsto od prosječnih cijena, zatim u Poljskoj 58 odsto i Rumuniji 61 odsto.
Hrvatska ima i najskuplje meso u regionu, a cijena je 87 odsto evropskog prosjeka, dok cijene mesa u u Crnoj Gori iznose 76, Srbiji i Albaniji 66, odnosno 64 odsto. Meso je najjeftinije u Makedoniji, a cijene iznose 51 odsto prosječnih u EU.
Najviše cijene mesa u Evropi ima Švajcarska, čak 197 odsto prosjeka u EU, slijede Norveška sa 162 i Danska i Austrija sa 131, odnosno 128 odsto. Građani Poljske, Rumunije i Bugarske imaju mogućnost da kupe meso po najnižim cijenama, od 56,58, odnosno 59 odsto prosjeka u EU.
Cijene mlijeka, sira i jaja u Srbiji iznose 81, Albaniji 90 i Hrvatskoj 96 odsto prosjeka u EU. Najviše cijene tih proizvoda od evropskih zemalja ima Norveška, gdje one iznose 169 odsto prosječnih u EU. Mlijeko, sir i jaja najjeftiniji su u Makedoniji, gdje iznose 60 odsto prosječnih u EU, i Poljskoj 63 odsto.
Cijene mlijeka, sira i jaja 37 odsto iznad prosjeka u EU imaju Kipar i Irska. Iste cijene tih artikala kao one u EU imaju Austrija i Turska.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo je priča o odnosu cijena, a odnos kvaliteta i kontrole nabrojanih proizvoda?
Važno da je Hrvatska lošija od nas. Pa neka je nama loše, ali njima je lošije……?
Uz ovaj članak obavezno treba da ide poređenje prosječnih plata pa bi bilo da su kod nas plate iznose 15 posto od prosjeka ili još možda gore.
Tako je Azra. Bez upoređivanja plata ova poređenja sa EU nemaju smisao. Samo lažemo narod. A od ove jeftinoće se teže živi nego u EU.