SARAJEVO, Hljeb i brašno u FBiH uskoro će ponovo poskupjeti, moguće već tokom idućeg mjeseca, ali još nije poznato za koliko, najavili su u srijedu proizvođači.
Hljeb je prije mjesec dana u ovom entitetu poskupio za 15 feninga (20 odsto), a brašno je, kažu pekari, od juna prošle godine do danas skuplje za 127 odsto.
Kao razlog za novi skok cijena brašna i hljeba navode skuplju pšenicu na svjetskom tržištu uzrokovanu zabranom izvoza iz zemalja koje su veći proizvođači, te iscrpljenjem vlastitih zaliha.
Osim toga, domaći mlinovi nemaju novca da nabavljaju ovu sirovinu pa će se povećati uvoz brašna, a oni koji je budu kupovali moraće dobavljati i prekookeansku pšenicu koja je mnogo skuplja.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja potrošača Kantona Sarajevo, prokomentarisao je da ne smije razmišljati šta će se desiti pri novim poskupljenjima jer se povećava kritična masa nezadovoljnih građana koji bi mogli izaći na ulice. Tvrdi da se zemlje okruženja i Evrope ponašaju domaćinski jer imaju robne rezerve i zalihe, što u BiH nije slučaj, te da zato ne vidi smisao postojanja institucija.
Meho Alić, šef marketinga “Aspeka” Sarajevo, jednog od vodećih proizvođača hljeba i peciva u FBiH, ističe da mora doći do novih poskupljenja, te da bi se korekcija cijena morala uraditi tokom februara.
“Svaka nova isporuka brašna je skuplja. Finansijski efekat koji smo dobili poskupljenjem pekarskih proizvoda za 15 feninga je pojeden posljednjom isporukom brašna. Sada tip 500 od 25 kilograma koji koristimo za polubijeli hljeb košta 0,90 KM bez PDV-a”, rekao je Alić.
U sarajevskom “Klasu” kažu da nestašica pšenice na tržištima susjednih zemalja i zemalja Evrope i njeno enormno poskupljenje od juna ne daju puno optimizma. Dodali su da prate situaciju i da će od ponuda i cijena pšenice zavisiti konačne cijene mlinskih i pekarskih proizvoda.
Sead Đipa, predsjednik Udruženja pekarskih obrtnika u FBiH, tvrdi da će hljeb još jednom poskupjeti do nove žetve kada će pšenica biti jeftinija. Dodaje da su proizvođači prinuđeni svakodnevno nabavljati pšenicu koja je skuplja jer su Rusija i Ukrajina zabranile izvoz, a Hrvatska i Srbija svoje zalihe čuvaju za sebe.
Podsjetio je da su svi mali pekari povisili cijene i većina ih polubijeli hljeb prodaje za jednu KM, mada ima i onih koje su jeftinije. Industrijski polubijeli hljeb sada košta 1,10 KM, a do 21. decembra prošle godine koštao je 0,95 KM.
Ekonomista Igor Gavran smatra da nije moguće da sve firme imaju istu cijenu hljeba jer nemaju iste troškove, tako da porastom cijena “neko čini zloupotrebe”. Istakao je da država nema dobre robne rezerve, nedovoljno potiče poljoprivredu i ne daje povoljne kredite prerađivačima na što se, s pravom, sada pozivaju proizvođači. Po njegovom mišljenju, proizvođači i država zajedno trebaju stvarati zalihe.
“Malo ima domaće pšenice, a za ono što ima treba zabraniti izvoz”, istakao je Gavran.
Alija Šabanović, direktor “Žitozajednice” koja okuplja mlinsko-pekarske firme, kazao je da građani ne treba da strahuju da hljeba neće biti, samo što će biti skuplji kao i brašno.
“Zaliha pšenice je sve manje. Sve je manja mogućnost da se nabavlja iz okruženja. U Mađarskoj, odakle je uvezeno 70 odsto pšenice, rezerve su se istanjile i ponuda je skuplja. Sada je pšenica prešla 300 evra po toni. Moraće se nabavljati mnogo skuplja prekookeanska, što znači novi porast cijena”, rekao je Šabanović i dodao da mlinovi više ne kupuju pšenicu po ugovoru o odgodi plaćanja već se od njih traži avans.
“Povećaće se uvoz brašna, a smanjiti uvoz pšenice. Međutim, i brašno je skupo i to ne mijenja situaciju već će se domaći kapaciteti smanjiti. U Srbiji sada brašno ide do 360 evra po toni”, rekao je Šabanović.
Opala prodaja
Prodaja hljeba i ostalih pekarskih proizvoda opala je i do 25 odsto, ali ne zbog njegovog poskupljenja već zbog zimskog perioda u kojem građani više prave hljeb, tvrde proizvođači hljeba u FBiH.
“Pad prometa je značajan, ali očekivan. Januar je uvijek kritičan”, rekli su u “Aspeku”, dok u “Klasu” kažu da je prodaja poslovna tajna.
“Porodice se snalaze, pa zimi oni koji se griju na čvrsto gorivo, prave hljeb i to im je isplatnije nego ga kupovati čak iako je i brašno poskupjelo”, istakao je Mesud Lakota iz Udruženja potrošača KS. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
opet je 7-10% jeftiniji nego u RS, ostaje pitanje zašto?!