BEOGRAD, Pekari, kako kažu u Ministarstvu trgovine Srbije, nemaju nikakvog razloga da najavljuju mogućnost poskupljenja hljeba „Sava“ na 55, pa čak i 60 dinara. Argument za ovakav stav u Ministarstvu vide u činjenici da je prošle nedjelje sa Unijom pekara postignut dogovor da se Uredba o proizvodnji hljeba „Sava“ od brašna T-500 produži za još šest mjeseci po njenom isteku u martu, a uz uslov da cijena tog hljeba i dalje ostane na maksimalnom nivou od 44 dinara. Dogovoreno je da se pekarima isporuči još jedna količina pšenice od predviđenog kontingenta od 100.000 tona iz Robnih rezervi.
– Od ponuđenih 100.000 tona pšenice iz Republičkih robnih rezervi, mlinari i pekari preuzeli su do sada samo četvrtinu iz tog „paketa“ namijenjenog za proizvodnju osnovnog bijelog hljeba, od brašna „tip 500“ – kaže za „Novosti“ Goran Tasić, direktor Republičkih robnih rezervi.
Ističući da dalja isporuka zavisi isključivo od mlinara i pekara, Tasić je ocijenio da oni očigledno imaju probleme sa obezbjeđivanjem bankarskih garancija i da je to razlog što je dosad preuzeto tek 25.000 tona pšenice.
– Nakon potpisivanja ugovora, Direkciji robnih rezervi dostavljeni su veliki spiskovi privatnih pekara, koje treba da koriste brašno od te pšenice, ali je za preuzimanje neophodna garancija banke da će pozajmica biti vraćena – objašnjava Tasić.
Kako je objasnio Tasić, zainteresovanih ima mnogo, a za preuzimanje je potrebno da se udruži oko 40 mlinova i pekarskih preduzeća.
Uredba
Uredba o obaveznoj proizvodnji i prometu hljeba od brašna T-500, kojom je predviđena obaveza da hljeb „Sava“ čini najmanje 40 odsto dnevne proizvodnje svih vrsta hljeba, stupila je na snagu 28. oktobra, a važi do 31. marta ove godine.
Ograničene marže
Uredba je, kako je Slobodan Milosavljević, ministar trgovine Srbije rekao, obavezala pekare da 40 odsto dnevne proizvodnje mora biti od brašna T-500, gdje je marža ograničena na 9,14 odsto, rok plaćanja na 20 dana, a maksimalna remitenda na pet odsto. Novosti