BANJALUKA, U pojedinim opštinama u BiH hljeb je pojeftinio i do 20 feninga pa sada u pekarama košta 1,10 KM, a pekari koji još nisu snizlili cijenu najavljuju da će to uraditi u narednih desetak dana.
Pekari su odlučili da koriguju cijene hljeba nakon što je cijena brašna pala i do 40 odsto u posljednjih mjesec dana.
Njego Zagorac, predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina, kazao je da je hljeb u Semberiji prije nekoliko dana već pojeftinio s 1,30 na 1,10 KM.
“Oni pekari koji su ranije podigli cijenu hljeba na 1,30 sada su snizili na 1,10, to je trenutno najrealnija cijena hljeba”, kazao je Zagorac.
On je naveo da cijena brašna trenutno iznosi oko 0,85 feninga po kilogramu i da je sigurno da će u narednom periodu još padati.
“Pšenica je dobro rodila i nema razloga da cijena ne ide još dolje. Međutim, ni to nije isključeno s obzirom na to da se ranije već dešavalo da cijena pšenice skoči iako je rod bio odličan. To se dešava zbog berzanskih manipulacija”, kazao je Zagorac.
Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS, kazao je da u RS cijena brašna trenutno iznosi 0,70 do 075 KM po kilogramu i da je to značajno sniženje u odnosu na prije mjesec dana.
“Prema mojim procjenama, u narednom periodu će doći do pojeftinjenja za još oko pet feninga”, kazao je Kos.
Meho Alić, direktor marketinga u firmi “Aspek”, potvrdio je da će cijena njihovog hljeba od 11. avgusta biti snižena.
“Polubijeli hljeb od 400 grama, umjesto dosadašnjih 1,30 KM, koštaće 1,20 KM. S obzirom na to da je cijena brašna pala između 20 i 25 odsto, mi smo odlučili da snizimo cijenu hljeba”, kazao je Alić.
Irmela Cero, portparol u firmi “Klas”, kazala je da je ova firma trenutno u pregovorima za otkup ovogodišnjeg roda pšenice, nakon čega će vjerovatno doći do pojeftinjenja pekarskih proizvoda.
“Klas” d.d. Sarajevo u svojim silosima još nije uskladištio pšenicu ovogodišnjeg roda i trenutno u proizvodnom procesu koristi pšenicu kupljenu prošle godine, čija je cijena bila znatno viša od trenutne. U toku su pregovori o nabavi veće količine pšenice ovogodišnjeg roda. Kada se to desi i kada ovosezonsko žito bude osnova za kalkulaciju cijena naših proizvoda, sigurni smo da će cijene većine ‘Klasovih’ proizvoda biti niže od sadašnjih”, pojašnjavaju u “Klasu”.
Irmela Cero je istakla da je istina da su trenutne cijene pšenice na tržištu nešto niže nego prošle godine, ali da smatraju da te cijene još nisu stabilne, te da će zavisiti od uroda kukuruza. Nezavisne novine