LONDON, Banka Engleske (BoE) treba hitno da preduzme “agresivnu akciju” i smanji kamatne stope da bi se izbjegla recesija u britanskoj ekonomiji, izjavio je član najužeg bančinog rukovodstva Dejvid Blenčflauer.
Blenčflauer je rekao da u njegovoj zemlji postiji rizik od pada ekonomske aktivnosti i da se on može izbjeći jedino kresanjem interesnih stopa centralne banke, prenosi agencija Blumberg.
“Tekuća monetarna politika je, prema mom viđenju, još restriktivna i mi treba da preduzmemo hitne korake kako bismo je što prije olabavili”, precizirao je Blenčflauer.
Izjava funkcionera BoE, data u utorak u Edinburgu, pokazuje da postoji razmimoilaženje između tog i preostalih osam članova najužeg bančinog rukovodstva, uključujući i guvernera te centralne banke Mervina Kinga.
King je izjavio da će inflacija u Britaniji vjerovatno premašiti vladnu ciljnu stopu od tri odsto godišnje.
King je dodao da se BoE, vođenjem izbalansirane monetarne politike, suprotstavila rizicima koji nastaju u privredi zbog skoka inflacije, izazvane sve većim rastom cijena sirovina.
Blenčflauer je, međutim, upozorio da je situacija u britanskoj privredi sve teža jer “kreditna kriza počinje da pogađa sve jače”.
Obimnije labavljenje kamatne politike je neophodno da bi se izbegao “dramatičan” pad cijena kuća, ocjenio je Blenčflauer u izlaganju koje je održao u edinburškom Institutu “Dejvid Hjum”.
BeE je, inače, u protekla četiri mjeseca tri puta snižavala baznu kamatu, koja je sada pet odsto i ubjedljivo je najviša u poređenju sa istom interesnom stopom u zoni evra, SAD i Japanu.
Prema dosadašnjim najavama, većina članova rukovodstva BoE mogla bi da se izjasni za još jedno, skromnije, sniženje bazne kamate od 0,25 odsto, dok dvojica smatraju da se ta interesna stopa ne mora mjenjati.
Blenčflauer je, međutim, zagovornik znatno oštrijeg kresanja kamata BoE, iako neke njegove kolege upozoravaju da bi u slučaju obimnijeg smanjenja interesnih stopa centralne banke trebalo očekivati dalji skok inflacije.
Trenutno stanje britanske ekonomije većina domaćih analitičara ocjenjuje negativno, uz napomenu da se kriza iz američke privrede brzo “preselila” u Veliku Britaniju, prenosi Blumberg.
Blenčlfauer je, opisujući uticaj zbivanja u američkoj privredi na ekonomske tokove u Britaniji, ponovio dobro poznatu izreku da “čim privreda SAD kine, britanska odmah dobije prehladu”.
Serija loših pokazatelja o stanju zdravlja britanske privrede “dopunjena” je i najnovijim izvještajem BoE u kome se ukazuje da je broj odobrenih hipotekarnih zajmova u martu bio na najnižem mjesečnom nivou u proteklih devet godina.
Istovremeno su cijene kuća u Britaniji opale tokom aprila na najniži nivo u protekle više nego tri godine.
BoE je prošle sedmice objelodanila plan za spasavanje domaćih banaka i drugih finansijskih organizacija, koje bi trebalo da od centralne banke dobiju finansijsku “injekciju” u vrijednosti od 50 milijardi funti sterlinga (oko 100 milijardi dolara).
Finansijske organizacije koje imaju gubitke bi, uz dugoročno odobrene kreditne BoE, trebalo da, tokom naredne tri godine, saniraju ogromne finansijske “rupe” nastale usled posledica hipotekarne i kreditne krize u SAD.
Britanska vlada je ranije ovogodišnji privredni rast projektovala na dva do dva i po odsto, ali je takva ekonomska ekspanzija u sadašnjim uslovima neostvariva, tvrde nezavisni ekonomisti u Londonu i procjenjuju da bi, u postojećim okolnostima, čak i minimalan privredni uspon u 2008. bio zadovoljavajući.