BIJELJINA, Skupština grada Bijeljina danas je, usvajanjem Informacije o statusu Fabrike šećera u Velikoj Obarskoj, zatražila što hitnije angažovanje Vlade Republike Srpske i drugih akcionara u izboru rukovodstva fabrike, kao i pomoć u pokretanju proizvodnje.
Odbornici su od gradonačelnika i Gradske uprave zatražili da se angažuju i pomognu ovoj fabrici u obezbjeđivanju potrebne infrastrukture – gas i željeznica.
Svi odbornici Skupštine grada Bijeljina, na tematskoj sjednici na kojoj je razmatrana informacija o statusu Fabrike šećera u Velikoj Obarskoj, saglasili su se da ovoj fabrici treba pomoći da što brže nastavi sa radom.
Načelnik gradskog Odjeljenja za privredu i poljoprivredu Predrag Jović rekao je da su se, upisom hartija od vrijednosti u Centralni registar, stekli uslovi za dalji rad Šećerane.
“Nadamo se da će status Šećerane vrlo brzo biti riješen, te da će ona kao najveći prerađivački kapacitet na području Srpske, uspješno početi da radi, jer bez povezivanja primarne proizvodnje sa prerađivačkim kapacitetima nema ni opstanka poljoprivrede”, rekao je Jović, napominjući da bi najveću korist od Šećerane, osim radnika, imali budžet Bijeljine, ali i budžet Republike Srpske.
Mićo Živić, odbornik SNSD-a, najveće opozicione partije u gradskom parlamentu, smatra da je jedini valjan zaključak koji se zajednički mogao donijeti, ubrzanje svih procesa da bi Šećerana nastavila sa radom.
“Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske dostavilo nam je informaciju u kojoj se navodi da je već urađen dio posla – upis hartija od vrijednosti, te da se intenzivno radi kako bi se oformila uprava Fabrike šećera”, rekao je Živić.
Tematskoj sjednici u Bijeljini prisustvovali su i poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske iz SNSD-a i SDS-a.
Narodni poslanik iz SNSD-a Slavica Lukić rekla je da su svi poslanici sa područja Semberije spremni da se zalažu za razvoj Bijeljine i rad Šećerane, te da će zajednički nastupati u Narodnoj skupštini Republike Srpske kako bi ovo pitanje bilo riješeno, ali se kritički osvrnula na samu sjednicu, nazivajući je “smišljenom”.
“Šećerana je sa radom prestala početkom rata i imala je direktora iz SDS-a, a njene hale izdavane su za raznorazne aktivnosti nevezane za Šećeranu”, rekla je Lukićeva i upitala vlast zašto do sada ništa nije uradila.
Ona je podsjetila da je Vlada Republike Srpske svim radnicima Šećerane uplatila doprinose od 1993. godine kako bi povezali radni staž, da je u Semberiji učestvovala u brojnim projektima – izgradnji bolnice, pomogla u projektima za rad Doma zdravlja, u projektu zaobilaznice…
Prema njenim riječima, nije tačno da se Vlada Srpske odnosi maćehinski prema Bijeljini, kako to tvrdi gradska vlast.
Šef odborničkog kluba SNSD-a Siniša Maksimović kaže da ga je sam početak sjednice uvjerio da je današnja Skupština “politička predstava“. “Šećerana je važna za svakog stanovnika Bijeljine i Srpske, ali nisu tačni navodi gradonačelnika Bijeljine da grad pljačkaju republičke institucije”, rekao je Maksimović.
On je istakao da Vlada Srpske i resorno ministarstvo različitim aktivnostima nastoje da učine sve kako bi problem Šećerane bio riješen.
“Ovdje se, međutim, Vlada želi predstaviti kao krivac za sve. Iskreno, lokalna zajednica se može i pohvaliti za neke projekte koje je uradila u gradu, ali treba podsjetiti i na one na koje se obavezala, a koje nikada nije ispunila, te je Vlada Srpske morala stati iza njih, kao što je izgradnja bolnice”, rekao je Maksimović.
Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Srpske Zlatko Maksimović rekao je da slučaju šećerane svaka institucija treba da radi svoj posao.
On je podsjetio da je šećerana nekada zapošljavala 700 ljudi i da bi fabrika, nastavkom rada, bila otvorena perspektiva za oko 1000 kooperanata.
Narodni poslanik SDS-a Tomica Stojanović smatra da je prioritet da Fabrika šećera počne raditi i da organi ove fabrike budu što prije uspostavljeni. Srna