BANJALUKA, Sistem javnih nabavki u BiH kontinuirano se urušava, jer je u prvih devet mjeseci ove godine broj otvorenih postupaka iznosio svega 33 odsto od ukupno oglašenih 4.774 nabavke, zbog čega bi po hitnom postupku trebalo donijeti antikoruptivni Zakon o javnim nabavkama, smatra Udruženje građana “Tender”.
Prema podacima istraživanja koje je u prvih devet mjeseci provelo ovo udruženje, u ovom periodu potpisani su ugovori u vrijednosti od 867 miliona KM, podaci su istraživanja Udruženja građana “Tender”.
Iz ovog udruženja navode da je procijenjena vrijednost predmetnih javnih nabavki u odnosu na visine potpisanih ugovora sve nerealnija, što utiče da 20 odsto sredstava namijenjenih za javne nabavke ostaje godišnje neutrošeno, dok je najlošije stanje u državnim organima gdje se taj odnos približava procentu od 50 odsto.
U navedenom periodu nastavljeno je povećanje cijena ponuđačima za otkup tenderske dokumentacije i u tom periodu nezakonito je naplaćeno vjerovatno više od 600.000 KM, navodi se u saopštenju iz Udruženja.
Kao razloge za ovakvu situaciju “Tender” navodi drastično smanjenje transparentnosti i efikasnosti u provođenju postupaka, što za posljedicu ima neminovno nekontrolisan odnos prema trošenju javnih sredstava u mnogim ugovornim organima u kojima su, kako navode, najodgovorniji sve skloniji korupciji.
“Pored određenih manjkavosti i nepreciznosti u zakonskim odredbama, osnovni razlozi su isključivo u nezakonitom postupanju Agencije za javne nabavke, Kancelarije za razmatranje žalbi i Suda BiH, koji su pod snažnim uticajem koruptivnog lobija i kao takvi godinama se krajnje tolerantno odnose prema sve brojnijim pojedincima iz privatnog i javnog sektora opredijeljenih za korupciju”, navodi se u saopštenju.
Iz Udruženja navode da tako uspostavljen koruptivni sistem omogućuje godišnje prelijevanje u privatne džepove više od 700 miliona KM.
Devetomjesečna istraživanja “Tendera” u okviru Projekta “Praćenje i analiza provođenja javnih nabavki u BiH” finansira Ambasada Holandije. Srna