SARAJEVO, Otpravnik poslova Ambasade SAD u BiH Nikolas Hil poručio je da je privatizacija važan način na koji BiH može početi da sustiže susjedne zemlje, ali da je za to potrebno izbaciti politiku iz svijeta poslovanja.
“Bez energičnijeg pristupa privatizaciji, BiH će i dalje gubiti sredstva jer će investitori ići u susjedne zemlje koje postižu napredak u provođenju ekonomskih reformi”, ocijenio je Hil u tekstu objavljenom na blogu Ambasade SAD u BiH.
Navodeći da je ekonomska slika BiH i dalje depresivna, da je ekonomski rast zanemariv, da nema novih radnih mjesta, da je stopa nezaposlenosti šokantna te da korupcija hara, on je istakao da je moguće preduzeti mnoge mjere koje bi mogle ojačati privredu – poput primjene standarda EU i smanjenja korupcije što bi moglo privući strane investitore.
“Iskustva iz regiona pokazuju da članstvo u NATO-u, koje podrazumijeva političku stabilnost značajno doprinosi ekonomskom rastu i otvaranju radnih mjesta”, dodao je američki diplomata.
Prema njegovim riječima, još jedno ključno sredstvo je privatizacija, što je i istaknuto u nedavnom izvještaju EU o BiH.
“Jak privatni sektor je ključan za ekonomski rast i stvaranje radnih mjesta”, naglasio je Hil i dodao da su u BiH preduzeća ta kojima politički lideri posvećuju pažnju ne zato što ona otvaraju nova radna mjesta, nego zato što im daju mogućnost da svojim prijateljima obezbijede dobro plaćene sinekure, a birače nagrade otvaranjem neproduktivnih radnih.
On je naveo da su građani BiH uglavnom zbog lošeg upravljanja i korupcije u javnim preduzećima, suočeni sa visokom stopom nezaposlenosti i ispodprosječnim javnim službama.
Prema njegovim riječima, neka javna preduzeća su bukvalno propala u proteklih deset godina jer su ih ignorisali njihovi politički vlasnici, a njihov dug se gomila iz dana u dan.
“Političari tvrde da će zadržavajući javno vlasništvo nad ovim kompanijama zaštititi radna mjesta. I u pravu su – ali to vrijedi samo za sretnike koji imaju prave političke veze”, rekao je Hil.
Navodeći da vrijednost neprivatizovanih preduzeća opada iz godine u godinu, Hil je ocijenio da je uspješna privatizacija moguća u BiH uz obezbjeđivanje otvorenog i transparentnog tenderskog procesa, jasno definisanje aktive i pasive, odvajanje prihoda privatizacije od budžeta te rješavanje dugova prema radnicima.
“Konačno, ukoliko privatizovano preduzeće ne uspije u poslovanju, vlasti ne treba ponovo da preduzimaju vlasništvo nad njim. To problem vraća na početak, što uglavnom predstavlja novi teret za vlasti koje nemaju dovoljno sredstava, kao i za građane koji zavise od osnovnih usluga koje pružaju te vlasti”, zaključio je Hil. Srna