– “Eling” Teslić na rijeci Ilomska napravio MHE bez dozvola
– Ekološku dozvolu izdala opština Kneževo iako je to isključiva nadležnosti Ministarstva
– MHE 22 puta veće snage nego što je dobijena koncesija
– Ministrica Golić: Poništićemo rješenje
BANJALUKA, KNEŽEVO, Firma „Eling“ Teslića izgradila je malu hidroelektranu (MHE) na rijeci Ilomska u opštini Kneževo bez propisanih dozvola, a traži novac za subvencionisanje proizvodnje energije iz prirodno obnovljivih izvora, od sredstava koje izdvajaju svi građani Republike Srpske, otkriva poslovni portal CAPITAL.ba.
„Eling“ je izgradio MHE snage 4,8 megavata (MW) ili 22 puta veće snage od one na koju je dobio osnovnu koncesiju.
Ugovor o koncesiji za MHE jačine 0,22 MW potpisana je zadnjeg dana 2009. godine između Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS i Elinga.
Poslije par godina, Ministarstvo potpisuje (18. februara 2014. godine) Aneks ugovora kojim se povećava jačina MHE sa 0,22 na 4,8 MW, ali ne sa prvobitno izabranim koncesionarom, već drugim pravnim licem. Aneks je potpisan sa firmom „Eling Male Higroelektrane“, potvrđeno je za CAPITAL u Regulatornoj komisije za električnu energiju RS.
Nezakonito izdata ekološka dozvola
No, to nije glavni problem oko ove milionske investicije.
Firmi „Eling“ je za MHE ekološku dozvolu izdala opština Kneževo, što je očit primjer kršenja zakonskih ovlašćenja jer je za tu dozvole, isključivo nadležno Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, navodi se u zvaničnom Dopisu koje je Ministarstvo dostavila portalu CAPITAL.
„MHE Ilomska“, kao i sve MHE snage do 5 MW, ne može biti izgrađena niti puštena u rad ukoliko nema Studiju uticaja na životnu sredinu i Rješenje o ekološkoj dozvoli koju izdaje isključivo Ministarstvo za prostorno uređenje“, navodi se u pisanom odgovoru.
U Ministarstvu su već pokrenuli postupak protiv firme Eling i otvoreno najavili poništenje cijelog postupka.
„Zbog postojanja indicija da je na maloj hidroelektrani „Ilomska“, povećana instalisana snaga Ministarstvo je prvo obavijestilo Inspektorat Republike Srpske da u skladu sa svojim ovlašćenjima izvrši nadzor, a potom je zatražilo od nadležnog odjeljenja opštine Kneževo spise predmeta koji se odnose na rješenje o izdavanju ekološke dozvole i rješenje o izmjenama i dopunama ekološke dozvole za malu hidroelektranu „Ilomska“. Ukoliko se utvrdi da je opština Kneževo prekoračila svoja ovlašćenja u donošenju predmetnih rješenja, te ukoliko se steknu uslovi propisani odredbom člana 248. Zakona o opštem upravnom postupku, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju će poništiti rješenja po pravu nadzora. Postupak je u toku“, navodi Ministarstvo.
Malić: Dobio odobrenje, ali ne za ekološku dozvolu
Vlasnik „Elinga“ Dragoljub Malić tvrdi da ima dozvole i da su zakonski izdate. Na pitanje zašto mu je ekološku dozvolu izdalo opština Kneževo kada je za to isključivo nadležno Ministarstvo, Malić kaže da su oni postupak za izdavanja dozvola započeli prije promjene zakona kojim je ta nadležnost prenesena na republički nivo.
„Kada smo povećali snagu MHE tražili smo od Ministarstva mišljenje da li je opština Kneževo nadležna za izmjenu rješenja i odgovoreno nam je u pisanoj formi da jeste“, kaže Malić za CAPITAL. Malić nam je i dostavio kopiju mišljenja Ministarstva, međutim iz tog dopisa jasno je vidljivo da njegovi argumenti nisu tačni. (Mišljenje Ministarstva)
Ministarstvo se izjasnilo da je opština nadležna da izda rješenje za građenje, a ekološka dozvola se nigdje ne spominje. Ponovo smo kontaktirali Malića da se iz dopisa Ministarstva nigdje ne spominje sporna ekološka dozvola rekao je „mislim da to sve ide u paketu“.
RERS: Ekološku dozvolu dala opština!
Od Regulatorne komisije za električnu energiju Republike Srpske zatražili smo pojašnjenja o dozvolama koje je dostavila firma „Eling“ za „MHE Ilomska“. Potvrđeno je da je ekološku dozvolu izdala opština Kneževo, tako je nejasno kako je RERS mogao uvažiti taj dokument.
„Rješenjem broj 06.2-370-4/10 od 06.08.2010. godine izdatim od strane Opštine Kneževo, Odjeljenje za prostorno uređenje i stambeno – komunalne poslove data je ekološka dozvola privrednom društvu Eling inžinjering d.o.o.o Teslić, za Malu hidroelektranu Ilomska instalisane snage 0,22 [MW]. Nakon ovoga, pod brojem 06.2-370-4-1/10 od 22.01.2014. godine izdato je Rješenje o izmjenama i dopunama ekološke dozvole, koje je donijela Opština Kneževo, Odjeljenje za prostorno uređenje i stambeno – komunalne poslove kojim je ekološka dozvola data Društvu sa ograničenom odgovornošću “ELING MALE HIDROELEKTRANE” Teslić, za Malu hidroelektranu Ilomska instalisane snage 4,8 MW“, navodi se u odgovoru RERS-a.
Predsjednik RERS Milenko Čokorilo bi morao biti upoznat sa zakonskim propisima, te je upitan motiv zbog čega su onda ovaj dokument prihvatili kao validan.
Dodatnu sumnju u kršenje zakona izaziva činjenica da je dopuna ekološke dozvole od strane opštine izdata 22. januara ove godine, a Aneks ugovora o koncesiji je potpisan znatno kasnije 18. februara, znači gotovo mjesec dana nakon dopune ekološke dozvole. Kako je opština Kneževo mogla izdati i takvu nezakonitu ekološka dozvola, a koncesionar nije imao validan koncesioni ugovor kojim se dozvoljava povećanje instalisane snage MHE!?
Izgradili pa onda tražili dozvolu!
RERS je junu ove godine obustavio izdavanje dozvole izgradnju MHE Ilomska, jer je u trenutku podnošenja zahtjeva ova MHE već bila izgrađena!
„Na osnovu priložene dokumentacije, utvrđeno je da je ova hidroelektrana, u vrijeme podnošenja zahtjeva već bila izgrađena i puštena u rad… Imajući u vidu činjenicu da je Mala hidroelektrana “ILOMSKA” na rijeci Ilomskoj, za koju se zahtijeva izdavanje dozvole za izgradnju…u vrijeme podnošenja zahtjeva već bila izgrađena i puštena u rad, kao i činjenicu da je nadležni organ izdao Odobrenje za građenje Male hidroelektrane „Ilomska“ snage 4,8 MW i Odobrenje za upotrebu ovoga energetskog objekta, to nema ni suštinski ni formalno pravnog osnova da se kod ovakvog činjeničnog stanja retroaktivno donosi rješenje o izdavanju dozvole za izgradnju od strane Regulatorne komisije. Imajući u vidu navedeni činjenični i pravni osnov, trebalo je obustaviti ovaj postupak izdavanja dozvole za izgradnju“, navedeno je u Rješenju RERS od 05. juna 2014.godine.
CAPITAL: Siniša Vukelić
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo ne treba da cudi ako se zna (javna je tajna) da je gospodin Dragoljub Malic i njegova firma Eling miljenik snsd i predsednika Dodika. Isto tako, javna je tajna da se u RS-u ni jedna koncesija u energetskom sektoru ne moze odobriti bez saglasnosti Predsednika Dodika, a preko njegovog slepog poslusnika i produzene ruke, Bastinac Milana. Dovoljno je videti koliko Eling ima odobrenih a nerealizovanih koncesija na male hidroelektrane, dok se drugim koncesionarima ugovori ponistavaju a koncesije dodeljuju Dodikovim prijateljima ili poslovnim partnerima, odnosno njemu samom. Istovremeno, pravi investitori nemaju sanse ni da “prismrde” profitabilnim hidroenergetskim projektima. Na zalost i sramotu…
Da sam ja vlastnik tog objekta nikad ne bi dozvolio da mi se napravi tako ruzna, nestrucno napravljena turbina- viddjeno iz daleka. Ko ce to sevisirati, sve je nedostupno, previse nepotrebnog zeljeza… A jos na kraju sa takvom dokumentacijom. Boze sacuvaj i takva vlada. Dok sve ce trajati takvo koruptivno stanje u BIH i Srpskoj, nece vam biti bolje.
U oblasti malih hidroelektrana (MHE) u RS je pravi haos, da ne kažem kriminal. Da ne govorim o velikim projektima kao što su Gornja, Srednja i Donja Drina, Vrbas, Bosna, Neretva, Bistrica, Vrbanja, itd. Republika Srpska, kad bi imala ispravnu politiku dodjele koncesija, i u vezi stim izgradnje HE, mogla bi da živi samo od hidroenergetskog sektora. Toliki je potencijal. Prije desetak godina podjeljeno je oko 150 koncesije po “babi i po stricu” (bez tendera), na način da je od tih koncesija realizovano sam dvije-tri. Čak i one bez odgovarajućih dozvola, kao ova Eling-ova. Pogledajte samo koliko je MHE realizovano, i radi, u Federaciji BiH. A stalno se govori kako FBiH u odnosu na RS kasni i kaska u svim oblastima, što naravno nije tačno. Razlog za to leži u činjenici da RS nema odgovarajuću pravnu regulativu i nema osposobljene kadrove, a najveći razlog je taj što vladajuća struktura jednostavno drži monopol na svim kvalitetnijim projektima i dijeli ih samo malom broju odabranih firmi i pojedinaca. Uglavnom sami sebi na razne načine i kroz razlite forme (vidi MHE Bistrica 1 i 2). Ne vidi se da i jedan ozbiljan pravi strani investitor pokazuje želju da investira u ovoj oblasti, nakon onog što se dogodilo ČEZ grupi u TE Gacko, RWE (Nijemci) sa Buk Bijelom, SECI (Italijani) sa srednjom Drinom, Technor Energy (Norvežani) na Bosni, oni Nijemci na Vrbasu,itd. A bez pravih stranih investitora koji imaju iskustvo (i novac) u ovoj oblasti nema ni ozbiljne realizacije hidroenergetskih projekata. Kompanije tipa Comsar (Duško Perović) i EFT (Vuk Hamović) su investitori sa veoma sumnjivim porijeklom novca, toliko da se otvoreno govori da se radi o prljavom novcu ruske i kineske mafije za koje se zna da su najmoćnije na svijetu. Iza Comsara ne stoji Rus Sardarov, kako ga predstavljaju i vodaju k'o mečku i koji im služi kao paravan, nego upravo Duško Perović (preko svog rođaka Perovića koji je predsjednik Comsar-a u Švajcarskoj). Ovaj Duško Perović (sada direktor predstavništva RS u Rusiji) Republici Srpskoj doveo je i investitore u Rafineriju, za koje se nikad nije saznalo ko su ustvari. A EFT sa projektima TE Stanari i HE na Neretvi, uzme (dobije na poklon) najatraktivnije koncesije, pa ih onda preprodaje. To nisu investitori, to su obični mešetari i bjelosvjetski lopovi i kriminalci, u koje kolo su, očigledno, uspjeli da uvuku (ili su već bili) i neke domaće političare. Npr. EFT grupa (Hamović) je kada je dobio koncesiju na Stanare (prije skoro deset godina) sve ovo vrijeme izvozio ugalj, najviše u Sloveniju, na što nije imao nikakva prava, jer je eksploatacija uglja po koncesiji bila, i mogla biti, vezana samo i isključivo za izgradnju TE. Da li je to kriminal, i ko ga je tolerisao? A takvih primjera je još dosta, i kad se sve to uzme u obzir jasno je zašto je za sve ove godine tako ogroman potencijal ostao skroz neiskorišten. Kad bi se izračunali (a mogli bi se izračunati) negativni efekti od takvog odnosa u energetskom sektoru, došlo bi se do frapantnih podataka o gubicima-šteti za RS. Da li će zbog toga neko da se zacrveni i odgovara? Ne vjerujem…
Jezdo,
druga polovina komentara je pravo lupetanje, bolje bi bilo da iznosiš provjerene podatke
ˇViki, kažeš :”druga polovina komentara je pravo lupetanje”. Druga polovina komentara je širok pojam. Ja sam bio dosta konkretan, mada samo površno, za razliku od tebe koji (ili : koja) si uopšten. Šta nije tačno i na šta konkretno misliš. Pretpostavljam da te malo ova istina pogađa, ali istina uvijek boli. Možda još ne znaš da su italiajni odustali od enegretskog protokola sporazuma sa Srbijom, čime pada u vodu izgradnja tri HE na Srednjoj Drini. Renci je to rekao Vučiću na poslednjem sastanku kojeg su imali, samo što on sa tim ne izlazi u javnost. A političari iz RS već bili napravili dil sa CECI-jem oko raspodjele kolača.”Puk'o” Berluskoni, puk'o Scajola, Tadić… Ili nešto drugo nije tačno. Pa i ptice na grani znaju zašto su se povukli Česi, Nijemci, Norvežani…Ne prihvataju ljudi naš način bavljenja biznisom po principu: “pola pijem pola šarcu dajem”. EFT iz Stanara izvozi godinama ugalj koji je smio i morao da koristi samo za izgradnju TE Stanari. Vidi malo izvozne carinske deklaracije koje je preuzela SIPA. Comsar: vidi malo izvode o registraciji firme Comsar (što bi se raklo: googlaj malo)i vidjećeš tamo ko je predsjednik matične kompanije. Nisam im ja kriv što se bave biznisom a ne znaju da sakriju činjenice, upakuju, što bi se reklo. A tek porijeklo para. Nije lako, ali je moguće, provjeriti odakle dolaze pare za Comsar i ko iza njih stoji. Itd. itd. Ako me malo “začačkaš, pardon isprovociraš, mogu objaviti i sve zvanične dokumente. Ali neću. Nije mi to posao. Ima ko se bavi i ko će se baviti time. Možda jednog dana, a možda nikad.
Šta bi sa ovim Vikijem (ili ovom Viki). Ne javlja se. A dok se ne javi da mu (joj) postavim još nekoliko pitanja, a da ih on prenese svojim nalogodavcima. Vidim da je dobro informisan i instruiran.
A pitanja su: KAKO JE MOGUĆE: (1) Da se 2005 god. firmi Gross d.o.o iz i Gradiške, a koja je u vlasništvu nekih kontroverznih srbijanskih tajkuna u Engleskoj, pokloni rudnik (BEZ IKAKVE NAKNADE) olova i cinka Sase kod Srebrenice običnom odlukom Ministarstva industrije. Znači, bez tendera i bez ugovora o koncesiji (izvor: portal firme Gross i odluka Ministarstva). (2) da se sa tom istom firmom 2007 god. bez tendera zaključi ugovor o koncesiji na 30 godina, bez obaveze da se državi vrati ogroman dug (preko 6 miliona KM) koji je rudnik u tom momentu imao (izvor: portal firme Gross, ugovor o koncesiji, zvanični podaci o potraživanju države prema rudniku); (3) Da se koncesioni ugovor zaključi sa firmom čiji su vlasnici („englezi“) u državama okruženja već upropastili nekoliko privatizovanih državnih preduzeća i zbog čega su njihovi vlasnici i odgovorni direktori bili u zatvoru (izvor: novinski natpisi, zvanične informacije nadležnih državnih organa; (4) da se 2010 god. nad rudnikom otvori stečani postupak i da ta ista firma Gross u momentu otvaranja stečaja ima dug prema rudniku od preko 3 miliona KM, a država i dalje potraživanje preko 6 miliona KM (izvor: Odluka Suda o proglašenje stečaja); (5) da i nakon stečaja nad ranijim korisnikom rudnika (u vlasništvu države od preko 65%) firma Gross nastavi sa korištenjem rudnika, a da rudniku u stečaju odmah ne vrati dug od preko 3 miliona KM; (6) da se firmi Gross u bezcijenje prodaje imovina rudnika iz stečajne mase i tako državno vlasništvo „legalno“ prenosi privatnoj firmi (izvor: Odluke Stečajnog upravnika na icitacijama; (7) da se sa firmom Gross ne raskine ugovor o koncesiji na rudniku, iako nadležni državni organi tri godine uzastopno konstatuju da koncesionar ne ispunjava obaveze iz koncesionog ugovora; (8) da se u toku važenja koncesionog ugovora promijeni vlasnička struktura i da se ne zna ko su stvarni novi suvlasnici, iako je to zabranjeno koncesionim ugovorom, ali i propisima RS. KAKO JE MOGUĆE da zbog svega toga do sada još niko nije odgovarao ?