– HES Vrbas pokrenuo arbitražni postupak u Vašingtonu
– Traže naknadu štete zbog kršenja sporazuma između BiH i Slovenije
– „HES Vrbas“ prošle godine uputio Vladi RS odštetni zahtjev od 46 miliona KM
BANJALUKA, Koncesiono preduzeće „HES Vrbas“ pokrenulo je 100 miliona maraka „težak“ arbitražni postupak protiv BiH pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu zbog toga što je Vlada RS raskinula sa njima ugovor o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu.
Iz Advokatske kancelarije „Baroš“, koja zastupa ovo preduzeće“, potvrdili su za CAPITAL da je 16. septembra podnesen zahtjev za pokretanje arbitražanog postupka, a u cilju naknade štete prouzrokovane kršenjem Sporazuma o recipročnom unapređenju i zaštiti investicija koji je zaključen između BiH i Slovenije i Ugovora o energetskoj povelji čiji su potpisnici takođe BiH i Slovenija.
Zahtjev za pokretanje arbitražnog postupka podnijeli su preduzeće „Viaduct“ kao pravno lice sa sjedištem u Sloveniji te Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček kao fizička lica državljani Slovenije.
U Advokatskoj kancelariji „Baroš“ podsjećaju da su investitori iz Slovenije putem „HES Vrbas“ sa Vladom RS 25. novembra 2004. godine, zaključili ugovor o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu, koji je zbog nerealizacije raskinut 29. septembra 2015. godine.
„Kroz podneseni arbitražni zahtjev investitori iz Slovenije od BiH potražuju naknadu prouzrokovane štete u visini ne manjoj od 51 milion evra, uz mogućnost uvećanja odštetnog zahtjeva nakon sprovođenja dodatnih relevantnih vještačenja za potrebe arbitražnog postupka“, navode u ovoj Advokatskoj kancelariji.
„HES Vrbas“ je u oktobru prošle godine uputio Vladi RS odštetni zahtjev od 46 miliona KM zbog raskida ugovora. Ugovor o dodijeli koncesije vrijedan 165 miliona evra sa „HES Vrbas“ potpisan je 2004. godine, a njime je bila planirana izgradnja HE „Krupa“ i HE „Banjaluka- Niska“.
Samo godinu kasnije projekat je postao nesprovodiv, kada je pod pritiskom skoro 20.000 građana Banjaluke koji su potpisali peticiju, Skupština Grada donijela odluku da se protivi potpisanom ugovoru o koncesiji.
Vlada RS je nudila mogućnost izgradnje samo jedne hidroelektrane, na šta koncesionar nije pristao. Kako tokom protekle decenije nisu došli do prihvatljivog rješenja, ugovor je raskinut.
U Advokatskoj kancelariji „Boroš“ ranije su rekli da je „HES Vrbas“ raskinuo ugovor o koncesiji nakon što je Vlada dodijelila koncesiju za izgradnju HE „Bočac 2“ koja onemogućava izgradnju HE „Krupa“.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić rekao je ranije da je nerealan zahtjev preduzeća “HES Vrbas” ističući da ono nije nije izvršilo svoje obaveze u skladu sa ugovorom o koncesiji iz 2004. godine.
CAPITAL: M. Čigoja
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
a HETR, HEDR, RTEU,… ? Ajmo direktori , sta ste se stisnili prije izbora. Unistite tu vladu ili dajte otkaz.
na redu je vracanje novca svim firmama BANKE SRPSKE
Referendum i osamostaljenje
Pa kolika je štetočina Vlada Željke Cvijanović, odnosno Dodik, ne bih se čudio da Federacija BiH zatraži referendum o odcepljenju. Prvo slovenačka tužba za Ugljevik, češka za Gacko, propast tri banke, manijačko zaduživanje, sada i ovo…
Ta bi samostalnost trajala sedam dana.