TREBINJE, Vinogradarstvo u Hercegovini ima perspektivu, a uz podršku i ulaganje ovaj dio Republike Srpske (RS) postao bi stabilan proizvođač vina, rekao je Obren – Zoran Vukoje, vlasnik “Podruma Vukoje” Trebinje.
Vukoje tvrdi da najbolja stimulacija vinarima u Trebinju i Hercegovini da se nastave baviti proizvodnjom vina, jeste nedavno obećanje premijera RS Milorada Dodika da je Vlada spremna da izdvoji 10 miliona KM za nove zasade vinove loze na ovom području.
On je ocijenio da bi Trebinje ovim dobilo još jedan značajni razvojni pravac u oblasti poljoprivrede i turizma.
Vodeći se činjenicom da se samo iz pravilno njegovanih vinograda može dobiti vrhunsko vino, “Podrumi Vukoje” su početkom godine zasadili novih 20 hektara vinograda u Zasad polju, uz samo korito rijeke Trebišnjice, gdje su zasađene sorte vranac, žilavka, šardone, kaberne, pinot, noar, sirah, muskat, merlot.
“Realizaciju ovog značajnog projekta omogućila je Vlada RS dodijelivši podrumu Vukoje zemljište za sadnju novih vinograda na koncesiju”, kaže Vukoje.
On naglašava da projekat nadgleda i vodi najveći evropski stručnjak u oblasti vinogradarstva dr Eugenio Sartori iz “VCR”-a iz Italije, a stalne konsultacije obavljaju se i sa eminentnim stručnjacima sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.
Vukoje podsjeća da je do sada najznačajniji projekat pokrenut 2003. godine kada je urađena obnova čuvenih “Carskih vinograda” na ušću rijeka Sušice i Trebišnjice na lokalitetu desetak kilometara od Trebinja.
Ovo područje je krajem 19. vijeka Austrougarska monarhija proglasila najboljim za sortu žilavka i tu podigla čuvene “Carske vinograde”, odakle ja svaka proizvedena boca vina išla u Bečki dvor.
“U jesen ove godine bila je i prva berba iz ovih vinograda, tako da ono što su nekada bili u prilici da piju Habzburzi, mnoge vojvode, grofovi, princeze i prinčevi, sada će piti svi istinski ljubitelji `Božanske kapljice`”, kaže Vukoje.
U Trebinju ima desetak manjih vinarija, ali najzapaženije rezultate na mnogobrojnim sajmovima u zemlji i inostranstvu svojim proizvodima ostvario je “Podrum Vukoje”, koji se oslanja na moderne tehnologije, kontrolisane procese fermentacije i tradicionalne metode odležavanja vina u hrastovim “barik” bačvama u podrumima osam metara ispod zemlje.
Posebno priznanje kvalitetu vina “Podruma Vukoje” odali su francuski enolozi koji su “Žilavku Vukoje” uvrstili na svjetsku kartu vina u Bordou, kao jedino vino iz BiH.
Na 12. svjetskoj globalnoj konvenciji kvaliteta ISLQ koja je održana u Parizu, među 200 različitih firmi iz 90 zemalja sa svih kontinenata “Podrumi Vukoje” dobili su Internacionalnu zlatnu zvijezdu za kvalitet svojih vina.
Dosadašnjih osvojenih pedeset zlatnih medalja na svim sajmovima regiona, kao i na poznatim međunarodnim smotrama u Milanu i Briselu potvrda su da “Podrumi Vukoje” proizvode pića besprekornog kvaliteta. Srna