BUDVA, Svoju praznu kasu opština Budva želi da što prije popuni. Kao najbolji način da se to ostvari je prodaja i to, kao što je to činjeno i do sada, zemljišta.
Ovoga puta na tender ide zemlja u seoskom području. Placevi na površini od 3,5 hektara u selu Kuljače, iznad magistralnog puta u Pržnom, imaju početnu cijenu od 30 evra, što znači da bi od njihove prodaje opština mogla da inkasira oko milion evra. A, ukoliko bude nadmetanja i boljih ponuda i više.
Traži se kupac i za jednu mnogo manju, ali veoma atraktivnu parcelu, pa je i njena cijena mnogo veća. Riječ je o placu površine 822 kvadratna metra u Rijeci Reževića, kod Petrovca, veoma blizu mora. Za njega opština traži 450.000 evra, što znači da kvadratni metar košta čak 500 evra. A takve cijene su važile i u doba ”ruske najezde” tokom 2006. i 2007. godine.
Interesovanje za plac u Kuljačama iskazala je kompanija ”Kapital istejt”, koja je ranije kupila vrijedne nekretnine na budvanskoj rivijeri.
U igri je i zakup. Na tenderu, koji je sačinio opštinski Sekretarijat za zaštitu imovine, našla se i popularna diskoteka ”Top hil” na brdu Topliš iznad Budve. U zakup se nudi 2.700 kvadrata zemlje na kojoj se nalazi diskoteka, kao i 6.500 okolnog prostora sa parkingom. Mjesečna nadoknada po kvadratnom metru iznosi 0,93 evra, što bi donosilo 8.500 evra.
Prostor na Toplišu koji se nudi u zakup, svojevremeno je bio deponija za odlaganje građevinskog materijala. Prije šest godina ustupljen je španskoj kompaniji ”Numeriko trejd limitid” koja se tada obavezala da izgradi vodeni grad, najveći na jadranskoj obali. Poslije dvije godine Španci su izašli iz projekta, pa je opština prenamjenila sadržaje na lokaciji.
Ruska kompanija ”Miraks”, koja je gradila i spornu Zavalu, podigla je diskoteku na otvorenom. Pošto je u međuvremenu ”Miraks” bankrotirao, parcela i objekti su ustupljeni firmi ”Top hil”. Diskoteka na Toplišu je prethodnih sezona bila stecište mladih gostiju Budve, ali i onih koji su stizali i iz drugih krajeva Crne Gore. Sjajni muzički programi, bili su glavni motiv za posjete.
Potraživanja
Opština Budva, koja ne isplaćuje redovno plate zaposlenima u organima uprave i javnim preduzećima, duguje više od 60 miliona evra, pa je zato njen račun često blokiran. Na drugoj strani lokalnoj samoupravi duguju mnogo više. Najveći dužnici su graditelji ugostiteljsko-turističkih objekata, kao i stanova za tržište, koji nisu platili komunalne takse. Novosti