NJUJORK, Kompaniji za upravljanje hedž fondovima “Galleon” tržišno osjetljive informacije otkrivali su radnici banaka Morgan Stanley i Goldman Sachs, koji su za to dobijali velike iznose novca.
Skandal s insajderskim trgovanjem istoimenog hedž fonda “Galleon”, tvrde izvori “Financial Timesa”, dobija nove dimenzije nakon što je otkriveno da je fond podmićivao bankare da bi došao do važnih informacija na kojima je zasnivao svoju strategiju ulaganja. Prema tvrdnjama upućenih izvora, čelnici “Galleona” plaćali su stotine miliona dolara bankarima s Wall Streeta kako bi došli do informacija koje nisu bile dostupne većini investitora.
“Samo prošle godine bankari su ubrali 250 miliona dolara mita”, tvrde izvori bliski optuženom osnivaču “Galleona” Radža Radžaratnamu, koji je ranije uhapšen.
Indikativno je da je “Galleon” bio među prvih pet klijenata iz sektora hedž fondova banke Morgan Stanley, dok je Goldman Sachs bio vodeći pružalac brokerskih usluga za “Galleon”. Iz te saradnje izrodila se praksa da zaposleni u tim bankama Radžaratnamu dojavljuju važne činjenice na tržištu kapitala, poput velikih naloga za kupovinu ili prodaju.
Izvori upoznati sa skandalom otkrivaju da su bankari informacije menadžerima hedž fonda dojavljivali u slengu Wall Streeta. Tako je na primjer informacija glasila “prva stranica prodavalaca akcija”, što asocira na prvu stranicu spiska vodećih akcionara neke kompanije finansijskog servisa “Bloomberg”.
Jedan od izvora tvrdi da su iz “Galleona” tražili sve što nije bilo dostupno većini drugih investitora.
“Imali su različite djeliće informacija koje bi onda spajali i dolazili do materijala kojeg drugi nisu imali”, tvrdi izvor.
Bivši radnik Goldman Sachsa, koji je sarađivao s “Galleonom”, tvrdi da su menadžeri tog fonda bili oštri i agresivni.
“Brinuli su o kratkoročnim prinosima, a posebno su pazili na uticaj njihovog trgovanja i troškove. Mnogo su očekivali od tržišnih informacija”, kazao je ovaj bankar.
Predstavnici Morgan Stanleya, Goldman Sachsa i fonda “Galleon” odbili su da komentarišu navode o odavanju informacija uz podmićivanje. Ti navodi ne zanimaju toliko ni istražioce, jer se istraga primarno fokusirala na informacije koje su “Galleonu” dolazile iz korporativnog sektora.
“Postoji velika razlika između informacija iz korporativnog sektora i informacija iz drugih izvora. Postoji razlika između informacija o kompanijama i o tržištu”, kazao je Dejvid Mudi, njujorški advokat specijalizovan za hartije od vrijednosti.
Poznavaoci američkog tržišta kapitala smatraju da bi “Galleonov” slučaj mogao djelovati kao hladan tuš na praksu dojavljivanja berzanskih informacija. Posebno bi se to moglo odraziti na poslovanje hedž fondova koji obavljaju algoritamsko trgovanje.
Fondovi kojima je upravljala kompanija “Galleon” na vrhuncu svoje “moći” imali su imovinu vrijednu sedam milijardi dolara.
Drugi skandal u godinu dana
Slučaj insajderskog trgovanja u režiji hedž fonda “Galleon” drugi je veliki skandal koji je potresao Wall Street u manje od godinu dana.
Prije toga otkrivena je najveća prevara u američkoj korporativnoj istoriji čiji je kreator bio američki berzanski mag Bernard Medof. Procjenjuje se da je investitore koji su mu povjerili novac za ulaganje na berzi oštetio za 65 milijardi dolara.