BANJALUKA, Ministar industrije, energetike i rudarstva u Vladi FBiH Vahid Hećo izjavio je da se za gradnju hidroelektrane na rijeci Ugar, što će biti zajednički posao RS i FBiH, samo čeka dogovor dvojice premijera, dodajući da će to biti ubrzo, u okviru Skupštine dioničara “Elektroprenosa BiH”.
“Što se tiče države, nama neće trebati koncesija za tu gradnju, jer je Zakon o koncesijama napravljen da bi se privatni kapital uveo u javni sektor i nema potrebe davati koncesiju državnoj kompaniji, to bi bilo kao da iz jednog džepa prebacujete u drugi”, objasnio je Hećo u intervjuu za sutrašnji broj “Nezavisnih novina”.
On je najavio da bi Vlada FBiH u narednih sedam godina trebalo da izdvoji 320 miliona KM za saniranje osam rudnika u kojima radi oko 8.000 rudara, a gradnjom novih elektroenergetskih objekata biće obezbijeđena struja za potrebe BiH, ali i regiona.
“Izradili smo zakon o finansijskoj konsolidaciji rudnika i on je na mišljenjima u Kancelariji za zakonodavstvo i ministarstvima pravde i finansija. Vlada bi preuzela obaveze za saniranje dugova prema fondovima i to zaključno sa 2008. godinom u kojoj bi bilo završeno pripajanje rudnika, a za Kreku bismo te obaveze preuzeli i za 2009. godinu, jer oni godišnje plaćaju oko 24 miliona KM. Tako bismo rasteretili rudnike i uvezali ih u jedinstven sektor u kojem bismo ih ‘u hodu’ podešavali”, kaže Hećo.
On je istakao da su neophodne izmjene Zakona o javnim preduzećima koje će omogućiti formiranje složenih preduzeća, s obzirom da će i “Elektroprivreda BiH” biti podijeljena na osam kompanija i u sistem uvezani rudnici i nove kompanije sa strateškim preduzećima.
Komentarišući upozorenja međunarodnih institucija da bi BiH već 2012. godine mogla imati ozbiljan manjak struje, Hećo je rekao da 2012. jeste presudna, jer tada počinje gašenje nekoliko blokova, nekim blokovima se rekonstrukcijom produžava radni vijek, a do 2028. biće pogašeni svi blokovi u TE Kakanj i Tuzla.
On je rekao da se za početak gradnja novih osam elektroenergetskih objekata u FBiH, čija se vrijednost procjenjuje na 3,5 milijardi evra, čeka saglasnost parlamenta FBiH.
“Ako parlament završi posao do kraja februara, predstoji konkurs za odabir konsultantske kuće koja bi nas zaštitila od štetnih ugovora. Potom idemo u sklapanje ugovora, a za pola godine možemo dobiti i studiju opravdanosti i ekološku studiju za ove objekte”, precizirao je on.
Komentarišući nedavno raspisivanje tendera “Elektroprenosa BiH” za kupovinu opreme za poslove koje inače obavlja Nezavisni operator sistema, Hećo je rekao da je ono što radi generalni direktor “Elektroprenosa” Dušan Mijatović nezakonito, da on to radi na svoju ruku i da nekog pokušava da dovede pred svršen čin.
“Po Statutu `Elektroprenosa` odluke se donose konsenzusom i direktor ne može donositi ovakve odluke, on se mora vratiti u zakonske okvire”, rekao je Hećo i dodao da očekuje što prije sjednicu Skupštine dioničara “Elektroprenosa”, ali i pomoć USAID-a.