TREBINJE, Neočekivano male padavine za ovo doba godine, gdje su znatno smanjeni dotoci u Bilećko i Trebinjsko jezero, uslovile su da u Hidroelektranama na Trebišnjici u prva tri mjeseca proizvodnja električne energije bude dosta manja od planirane, a naročito umanjenje je evidentirano u martu i aprilu.
“Mi smo u dogovoru s ‘Elektroprivredom RS’ ostvarili restriktivnu proizvodnju, štedeći vodu u akumulaciji za naredni period, odnosno za planirane remonte termoelektrana Republike Srpske”, kaže Marko Mitrović, direktor HET-a.
Objašnjavajući da je zbog toga u martu zabilježena i izuzetno niska proizvodnja od 36,91 gigavat-čas električne energije od planiranih 105,31, dok je za prvih 12 dana aprila proizvedeno svega 10 odsto od plana za taj period, Mitrović kaže da januarska i februarska proizvodnja nisu bile loše, jer je u oba ova mjeseca ostvareno oko 70 procenata od planiranog.
“Dotoci u Bilećku akumulaciju su u januaru i februaru, doduše, bili manji za više od polovine od planiranog, ali smo u martu imali planirani dotok od oko 86 metara kubnih u sekundi, a ostvarenje je bilo oko 96 kubika, dok je u aprilu od planiranih oko 97 metara kubnih zabilježeno ostvarenje od 81,04”, kaže Mitrović.
Pri svemu navedenom, kota Bilećkog jezera u odnosu na planiranu trenutno je manja za 15,86 metara, što je, kako navode u HET-u, takođe jedan od razloga za umanjenu proizvodnju.
Podsjećajući da je ovako teškoj situaciji doprinijela velika suša, Mitrović dodaje da su od 15. marta prošle do 15. marta ove godine zabilježene samo dvije ozbiljnije padavine za hidroakumulacijski sistem, i to krajem proljeća i u jesen prošle godine.
“Nažalost, ni snjegovi u zaleđu nisu dali očekivani efekat zbog toga što poslije snijega nije došlo do kišnih padavina, što bi omogućilo da se snijeg otopi i završi u hidroakumulaciji Bileća, već je dobar dio tog snijeg ispario, odnosno vratio se u atmosferu”, kaže na kraju Mitrović.
On dodaje da, ako bi se nastavile padavine kakve su zabilježene u noći između srijede i četvrtka, kada je na cjelokupnom slivu Trebišnjice palo u prosjeku oko 50 litara kiše po metru kvadratnom, i stanje na akumulacijama u Hercegovini bi se znatno popravilo.
U Hidroelektranama na Trebišnjici dodaju da i pored svega nemaju naznake da bi trebalo da bude restrikcija struje, jer, i pored loše hidrološke situacije, ostali proizvodni kapaciteti rade valjano. Nezavisne novine