SARAJEVO, Privreda BiH je u teškoj situaciji zbog hronične nelikvidnosti preduzeća, blokade računa i svega što se dešava kroz posljedice stečajnih postupaka, i neophodne su joj odgovarajuće kreditne linije bankarskog sektora, izjavio je direktor Instituta za edukaciju pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić.
Uoči održavanja radionice i panel diskusije o temi “Pristup finansiranju – druga šansa i druga godina”, Hasić je naglasio da je cilj današnjeg skupa da se aktivira bankarski sektor, da bi se povećale mogućnosti korišćenja kreditnih sredstava, i to kroz dva aspekta – za firme koje su restrukturisanju, te one koje su u razvoju.
“Današnja radionica je planirana kao interaktivni rad, odnosno otvoreni dijalog između predstavnika privrede, koji su zainteresovani za finansijska sredstva, lokalne zajednice, koji su zainteresovani za brži ekonomski razvoj i bankarskog sektora”, rekao je Hasić novinarima u Sarajevu.
On je naveo da će na radionici biti riječi o svim preprekama, kako u privredi, tako i u bankarskom sektoru, te problemima koji se pojavljuju pri realizaciji projekata, pogotovo tamo gdje se stvara vrijednost, kao i o smjernicama budućeg razvoja, odnosno povezivanja bankarskog sektora i privrede BiH.
Sekretar Udruženja banaka u BiH Mijo Mišić rekao je da iz perspektive bankarskog sektora u realnom sektoru ima jako puno problema, te da su oni posebno izraženi kod malih i srednjih preduzeća.
On je naglasio da su krediti, odnosno finansijska sredstva banaka na raspolaganju malim i srednjim preduzećima, ali da nedostaju projekti koji moraju zadovoljiti sve zahtjeve banaka, a koji su od 2008. godine pooštreni.
Današnju radionicu organizovala je Spoljnotrgovinska komora BiH, u saradnji sa USAID-SIDA Projektom unapređenja lokalnog razvoja. Srna