SARAJEVO, Politička nesigurnost, korupcija i dugotrajne procedure za pokretanje biznisa, posebno u Federaciji BiH, sputavaju poslovno okruženje – upozorava direktor Instituta za edukaciju pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić.
On kao dodatne ograničavajuće faktore navodi pravnu nesigurnost, visoke poreske stope i parafiskalne obaveze…
Hasić ocjenjuje da investitori i strana preduzeća ne žele da ulažu u neuređene zemlje poput BiH, o čemu govore brojni izvještaji o konkurentnosti, korupciji u javnom sektoru ili nivou ekonomskih sloboda…
“Realni sektor očekuje da u BiH postoji siguran pravni okvir za poslovanje, ali mnogo manje birokratizovan, a mnogo više konkurentan u odnosu na zemlje u okruženju” – navodi on.
Zona sive ekonomije problematična je u oba entiteta, smatra Hasić i ističe da problemi postoje i u sferi sudstva, radno-pravnog zakonodavstva, koncesija, u oblasti spoljnotrgovinskog prometa, odnosno ispunjavanju uslova kvaliteta za izvoz poljoprivrednih proizvoda.
Hasić naglašava da je dogovor o formiranju Savjeta ministara BiH i Vlade Federacije BiH došao u posljednjem trenutku i ukazuje da prioriteti nove vlasti treba da budu uspostavljanje mehanizma koordinacije između BiH i EU.
On upozorava da je BiH bila izložena nesagledivim poljedicama, pogotovo kada je u pitanju priliv stanih investicija i njihov drastičan pad, što se direktno i negativno reflektovalo na ekonomiju kroz “armiju” nezaposlenih od 550.000 lica.
“Krivac za to svakako je neuspješna ekonomska politika vlasti na nivou BiH, gdje je apsolutno izostala aktivnost na popravljanju i uspostavljanju povoljnijeg poslovnog ambijenta” – smatra Hasić.
On očekuje da izvršna vlast na nivou Republike Srpske i Federacije BiH, kao i na nivou BiH, u narednom periodu daleko više radi na rješavanju tih pitanja.
Hasić napominje da je veoma važno utvrditi sektorske prioritete koji su bitni za ulaganje, ali i strategiju izvoza domaćih proizvoda.
Pri tome, ističe on, nikako se ne smije zaboraviti na obavezu pokretanja proizvodnje, za šta je neophodna reindustralizacija BiH, i to sa dva ključna aspekta – zapošljavanja i stvaranja nove vrijednosti.
“Vlasti BiH danas se nalaze pred svršenim činom, odnosno dovedene su pred zid, tako da moraju da `uzmu ili ostave` ponuđeni paket iz EU.
Više nema odlaganja, jer politička situacija i u BiH i u EU predstavlja svojevrsan signal vlastima da prihvate izazov i ispune obećanja” , zaključuje Hasić. Srna