SARAJEVO, Ekonomija BiH gotovo da nema izvjesnu budućnost, jer BiH dramatično zaostaje za regionom, ima visoki udio sive ekonomije u ukupnom bruto domaćem proizvodu i mali procenat investicija, rekao je ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić.
Govoreći danas kao uvodničar na sesiji “Kruga 99” u Sarajevu o temi “Kako poboljšati zabrinjavajuće loše stanje u ekonomiji BiH”, Hasić je naveo da se u BiH trenutno bilježi pad životnog standarda i nizak procenat potrošnje i aktivnosti po svim ekonomskim parametrima.
“Na taj način BiH i njena ekonomija postaju posebno izolovano ostrvo, a međunarodna zajednica, posebno EU, nemaju jasnu stragegiju kako početi pozitivne procese u oblasti ekonomije, pravdajući to prvenstveno nekonzistentnošću domaćih organa vlasti”, rekao je Hasić.
On je upozorio da vlasti BiH nijedne godine nisu imale odgovarajuće ekonomske politike i da su se prvenstveno oslanjale na kreditna sredstva Međunarodnog moneternog fonda /MMF/, čime BiH ulazi u period dužničke krize.
“Upitno je da li ćemo u idućoj godini uspjeti da obezbijedimo sredstva po osnovu MMF-a zbog nemogućnosti izmirenja obaveza, prvenstvno prema preuzetim kreditima po osnovu glavnice i pristiglih anuiteta”, rekao je Hasić.
On podsjeća da BiH već naredne godine mora isplatiti oko 800 miliona KM i da je upitno da li će imati dovoljnu osnovu za vraćanje kredita.
Govoreći o mjerama za poboljšanje stanja, Hasić ističe da je to neupitan evropski put BiH, ispunjavanje obaveza po osnovu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, održavanje makroekonomske stabilnosti i fiskalna konsolidacija po dva pravca.
“Na rashodnovnoj strani potrebno je napraviti rez troškova i to prvenstveno plata javnoj upravi. Neophodne su i promjene u oblasti fiskalne politike u smislu da se oporezuje potrošnja, a ne proizvodnja, stimuliše izvoz, a oporezuje uvoz”, rekao je Hasić.
On smatra da je vrijeme da se uvede diferencirana poreska stopa kako bi se rasteretili najugroženiji slojevi društva, jer se 48 odsto stanovništva nalazi na granici minimuma, a od toga 20 odsto živi od jednog obroka.
“Došlo je vrijeme da se poveća poreska stopa PDV na ostale proizvode i ona bi trebala da iznosi iznad 20 odsto”, rekao je Hasić i dodao da je neophodno napraviti promjenu u politici rashoda, odnosno uštede na platama u javnoj upravi koje danas iznose 12,8 odsto ukupnog bruto društvenog proizvoda.
Ukoliko ne bude spremnosti vlasti da rade na razvoju, umjesto na Strategiji za borbu protiv siromaštva, kaže Hasić, BiH će biti u prilici da radi na strategiji za borbu porotiv gladi.
“Čudno je da pored toliko prirodnih resursa i potencija BiH nije u mogućnosti da hrani svojih četiri miliona stanovnika”, dodao je Hasić.
On je napomenuo da je jedna od mjera za razvoj ekonomije stvaranje odgovarajućeg poslovnog ambijenta kako bi privreda postala izvozno orijentisana. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
nama netreba ni privreda ni nista, nama je jedino vazna administracija kao i ostali budjetski korisnici. ovi koji bi i nesto da rade nemogu od silne bespotrebne administracije za cije se plate i zaduzujemo kod mmf.
Dobro, Hasić kaže, a iz njegovog izlaganja proizilazi pouka, da ovdje ništa ne funkcioniše od privrede.
Funkcioniše glamurozan državni aparat, sa ogromnim izdacima, sa ogromnim maltretiranjem građana, sa ogromnom umišljenošću admnistrativaca da se bez njih ne može, sa 90% primljenih preko veze na nezakonit način, a nikome bar polovina nije potrebna, a da ne govorimo o porodičnim zaposlenjima u državnom aparatu.
Odmetnuli su se od Boga i naroda i osilili, samo ne znam dokle će ova ”raja” trpiti????????