BANJALUKA, Odbor za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Narodne skupštine Republike Srpske /RS/ smatra da je stanje u javnom preduzeću “Šume RS” haotično zbog dugovanja drvoprerađivača koja iznose 20 miliona KM.
“Osnovni problemi su količina i cijena drvnih sortimenata, način njihovog ugovaranja i preuzimanja, te rokovi i način osiguranja plaćanja”, rekla je predsjednica Odbora Gordana Đurić nakon današnjeg javnog saslušanja sa predstavnicima Saveza udruženja drvoprerađivača sarajevsko-romanijske i gornjodrinske regije, “Šuma RS” i resornih ministarstava.
Đurićeva je dodala da postoji nesrazmjer u godišnjim potrebama registrovanih drvoprerađivača i mogućeg godišnjeg obima sječe, ističući da su kapaciteti drvoprerađivača najmanje 1,5 puta veći od maksimalnog obima sječe.
Prema njenim riječima, Odbor će danas saslušati sve prijedloge učesnika, ali ne i donositi zaključke, već će to učiniti na tematskoj sjednici na kojoj će izvršiti analizu. Potom će prijedlog mjera uputiti predsjedniku parlamenta Srpske.
Član Odbora Miladin Stanić ukazao je na privilegovan položaj određenih drvoprerađivačkih preduzeća, jer je masovna pojava da se mnoga preduzeća koja su zadužena kod “Šuma RS” u fazi gašenja.
“Imamo subjekte koji duguju i po 200.000 KM, a nemaju nijednog zaposlenog, dok su sa druge strane subjekti koji imaju i po 300 radnika u istom položaju. Postavlja se pitanje šta tu rade inspekcije?”, rekao je Stanić.
Navodeći primjer preduzeća “Nova Romanija”, koje se sa 135 zaposlenih zadužilo dva miliona maraka, dok je za mnoga preduzeća, koja zapošljavaju duplo više ljudi, granica 200.000 KM, Stanić smatra da se time flagrantno krši konkurencija na tržištu.
“U strukturi obaveza ‘Šuma RS’ postoji taksa prema opštinama koja se ne vraća linearno. Kad se pogleda bilans uspjeha ‘Šuma RS’, po kojem se 50 odsto potraživanja neće moći naplatiti, jasno je da je on negativan”, istakao je Stanić.
Direktor “Šuma RS” Neđo Ilić kaže da ovom preduzeću duguje više od 300 prerađivača, a protiv 200 su podignute tužbe, dok su dvije presude već izvršne gdje su potraživanja naplaćena. On je podsjetio da je, prema zaključcima Vlade, obezbijeđen reprogram dugovanja drvoprerađivačima na šest rata, a za plaćanje dužnicima je otvoren rok od 90 dana, nakon kojeg slijedi podnošenje tužbi.
Ilić je demantovao tvrdnje da postoje povlaštena drvoprerađivačka preduzeća, jer se naplata razlikuje od slučaja do slučaja, gdje se ukoliko se dugovanje svede na podnošljiv nivo, dužniku ne zatvaraju proizvodni kapaciteti.
“Javno preduzeće će pokušati da i ovu poslovnu godinu završi sa pozitivnim saldom, kao i prethodne dvije godine krize, jer mi smo najvažniji šumarski dio zadatka u pošumljavanju novih površina, njegi i biološkoj investiciji odradili sa preko 115 odsto”, rekao je Ilić.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Izgleda da će sadašnji direktor Ilić biti i budući direktor Šuma RS. Rukovođenje u kontinuitetu do većeg haotičnog stanja.
njegova fotelja na tržištu trenutno vrijedi 700 hiljada maraka.šta mislite ko i kako te pare treba da skupi?sve uprave su pod pritiskom. A znam lično firme koje uz njegov blagoslov svake godine preregistruju ime i pilanu i nabijaju dugove sa namjerom da ih nikad ne plate!
Evo rješenja!!! Uvesti 5 feningi na dizel gorivo za oporavak Srpskih šuma.
ne moze im ni to pomoci, Sume ili bolje reci panjevi RS su u kolapsu vec duzi niz godina, ali kako su radili tako su i zasluzili. Od gotovine pravili veresiju…