BEOGRAD, Evropski komesar za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johanes Han izjavio je da će EU obezbijediti oko 150 miliona evra za infrastrukturne i energetske projekte u zemljama zapadnog Balkana, koje, naveo je, moraju da u potpunosti sprovedu reforme kako bi se povećala povezanost i konkurentnost regiona.
Han je na poslovnom samitu o zapadnom Bakanu u Parizu ocijenio da, uprkos očiglednim koristima, “ima dosta mjesta za poboljšanje” u reformama u transportnom i energetskom sektoru o kojima je postignut dogovor na prethodnom samitu u Beču, saopštila je Evropska komisija.
“Odlučili smo da obezbijedimo 96 miliona evra za tri željeznička infrastrukturna projekta u Srbiji, Albaniji i na /samoproglašenom/ Kosovu. Takođe, obezbijedićemo 50 miliona evra za mjere kao što su energetska efikasnost u stambenim zgradama i mali hidro-projekti”, rekao je Han.
On je dodao da to pokazuje ozbiljnost u namjeri EU da uloži do milijaradu evra u saobraćajne i energetske infrastrukture u zemljama zapadnog Balkana u okviru Plana povezivanja do 2020. godine, prenose beogradski mediji.
Jedan od najvećih izazova u pripremi zemalja zapadnog Balkana za EU je, prema njegovim riječima, restrukturisanje ekonomskog modela kako bi sve zemlje imale funkcionalnu tržišnu ekonomiju, zasnovanu na izvozu i investicijama, umjesto na uvozu i potrošnji.
Han je rekao da proces pristupanja nije samo usklađivanje nacionalnih zakona s tekovinama EU, nego je sve veći naglasak na unapređenju ekonomskog razvoja i jačanju konkurentnosti.
“Vladavina prava i ekonomski razvoj su dvije strane istog novčića. Vladavina prava, posebno pravna sigurnost i funkcionalan pravosudni sistem pomaže investicije i ekonomski rast”, kaže Han.
Evropski komesar je naveo nekoliko problema s kojima se zapadni Balkan suočava, uključujući nedostatak sredstava za razvoj malih i srednjih preduzeća, sivu ekonomiju i potrebu poboljšanja kvaliteta obrazovanja radi povećanja zaposlenosti.
“U energetskom sektoru jasno je da nema smisla investirati u skupe interkonektore na mrežama dalekovoda ako zemlje nisu voljne da trguju energijom u regionu. Trgovina bi povećala bezbjednost snabdijevanja i smanjila potrebu za dodatnim skupim proizvodnim kapacitetima”, rekao je Han. Srna