NJUJORK, Zabilježeni su slučajevi da hakeri i drugi zlonamjerni napadači koriste “Fejsbuk” za napade na računare korisnika te popularne društvene mreže, objavila je međunarodna antivirusna kompanija “Sofos PLC”.
Zlonamjernici za napade koriste “Fejsbukov” odjeljak “Zid”, svojevrsnu “oglasnu tablu” na kojoj korisnici jedni drugima ostavljaju poruke koje u prilogu mogu sadržati fotografije, video odlomke, muzičke datoteke i hiperveze do drugih veb lokacija.
Grejam Kluli, stariji tehnički savjetnik kompanije “Sofos PLC”, istakao je da se ti zlonamjerni napadi odvijaju u sličnoj formi kao i napadi za koje se koriste poruke elektronske pošte.
Korisnici “Fejsbuka” zatiču na “Zidu” poruku koju je navodno ostavio neki od njihovih prijatelja.
Poruka sadrži hipervezu do neke veb lokacije ili video odlomka. Ukoliko korisnik odabere hipervezu, ona ga vodi do hakerske veb lokacije gđe se korisniku nudi da preuzme novu verziju “Fleš plejera” američke kompanije “Adob” kako bi mogao da pogleda pomenuti video odlomak.
Iza lažne “Adobove” datoteke krije se ustvari trojanac koji na napadnutom računaru instalira zlonamerni softver, što omogućava napadaču da ostvari kontrolu nad napadnutim računarom.
Kluli savjetuje korisnike “Fejsbuka” da budu veoma oprezni ukoliko poruka koju dobiju sadrži hipervezu, bez obzira na to što ona na izgled potiče od njihovih prijatelja koji zaista imaju profil na “Fejsbuku”.
U velikom broju slučajeva radi se o tome da su i te osobe bile žrtve napada i da su se napadači dočepali njihovih ličnih podataka koje koriste za napade na druge korisnike.
Čuvena ruska antivirusna kompanija “Kasperski” je, takođe, nedavno upozorila na nove Internet crve koji pomoću automatski generisanih poruka pokušavaju da napadnu računare korisnika “Fejsbuka” i portala “MajSpejs”.