SARAJEVO, Spoljnotrgovinska komora /STK/ BiH nikada nije imala GS1 licencu Međunarodne organizacije GS1 za dodjelu bar kodova, već Udruženje GS1 BiH, koje je radilo o okviru Komore, ali je to udruženje raspušteno odlukom vlastite Skupštine 10. novembra 2008. godine, izjavila je Amina Hadžić, predsjednik GS1 Udruženja, osnovanog 2009. godine.
Ona je pojasnila da je 2009. godine, pod pokroviteljstvom Međunarodne organizacije GS1 iz Brisela, osnovano “GS1 Udruženje za automatsku identifikaciju, elektronsku razmjenu podataka i upravljanje poslovnim procesima” sa sjedištem u Sarajevu.
“Osnivači GS1 Udruženja nisu bivši zaposleni Komore BiH, nego 45 preduzeća iz BiH – korisnika GS1 bar kodova i standarda. Stručni kadar koji je obavljao poslove koji se odnose na GS1 standarde u Udruženju koje je prestalo da postoji, dobio je povjerenje firmi osnivača i korisnika GS1 standarda, da nastavi da radi na istim poslovima u novoregistrovanom Udruženju GS1”, navela je Hadžićeva.
Ona tvrdi da firmama u BiH koje koriste bar kodove sa prefiksom 387, a registrovane su u Svjetskom registru ne prijeti zabrana izvoza. Ovaj registar je javan i svako može direktno pristupiti i pretraživati podatke u Registru GS1.
“U slučaju da u Registru ne postoje podaci o nekom preduzeću koje koristi prefiks 387, onda je to potvrda da ono ima neispravne bar kodove i samo za takva preduzeća može nastati problem u izvozu, kao i prometu unutar BiH”, pojasnila je ona.
Predsjednik STK BiH Bruno Bojić izjavio je ranije Srni da ova institucija nije izgubila licencu za izdavanje bar-kodova koji, prema međunarodnim trogovinskim pravilima, moraju biti otisnuti na svakom proizvodu koji se prodaju na inostranom i tržištu BiH.
Bojić je rekao da postoje dva udruženja za izdavanje bar–kodova – jedno je GS1 BiH, koje je organizovala STK BiH, i drugo je Udruženje za numerisanje artikala GS1 BiH, koje je osnovala Saliha Osmanagić.
On je istakao da je STK BiH uputila tužbu sudu u Briselu protiv onih koji su izdali i drugo rješenje kako bi se ova situacija razriješila. Srna