OHAJO, Kad ljudi oko svojih kuća vide maslačak, uglavnom razmišljaju o načinima kako da ga se riješe, dok istraživači u Fordu i na Univerzitetu države Ohajo vide biljku koja može da posluži kao novi održivi izvor za gumu.
Tokom proteklih nekoliko godina Ford se posvetio povećanoj upotrebi ne-metalnih, recikliranih i bioloških materijala gdje god je to bilo moguće i pod uslovom da su ti materijali ekološki u svojoj specifičnoj primjeni.
Primjeri uključuju sojinu pjenu u sjedištima, žitom punjenu plastiku, reciklirana vlakna na presvlakama sjedišta i plastika od prirodnih vlakana za komponente u unutrašnjosti.
Stalno tražeći nove, održive materijale za automobile s manjim udjelom ugljika, koji se mogu uzgajati, došli su do maslačka. Pošto sintetička guma nije održivi izvor žele da se smanji njena upotreba gdje god je to moguće. Maslačak ima potencijal da posluži kao izvrsna prirodna alternativa sintetičkoj gumi.
Nisu svi maslačci isti, što znači da se ne mogu svi koristiti kao održivi izvor za gumu. Odgovarajuća vrsta za ovaj projekat je Ruski maslačak – Taraksakum kok-saghiz (TKS) koji se uzgaja na Univerzitetu u Ohaju na odseku za poljoprivredna istraživanja i razvoj. Mliječno-bijela supstanca koja se nalazi u korenu ove vrste maslačka koristi se u proizvodnji gume. Net.hr