ZLATIBOR, U Srbiji, prema nepotpunim podacima, trenutno ima oko 1.200 zemljoradničkih zadruga, a procjena je da se godišnje ugasi po 100 takvih kolektiva, izjavio je danas u selu Ljubiš na Zlatiboru stručni saradnik u Privrednoj komori Srbije (PKS) Branislav Gulan.
Stručni saradnik Gulan je na konferenciji ””Ka radničko-seljačkom pokretu”” koja se održava danas i sutra u Ljubišu, iznio kako se procijenjuje da je u svakoj od zadruga upisano po 26 pojedinaca, a sa svakom zadrugom sarađuje u prosjeku 80 gazdinstava.
Gulan je naveo i da u svijetu ima oko 800 miliona zadrugara i više od 100 miliona zaposlenih preko zadruga, ali da je ova djelatnost u Srbiji u fazi nestajanja.
“Pomenimo samo da zadrugarstvo u svijetu i Srbiji ima tradiciju dugu više od 100 godina”, istakao je Gulan, uz opasku da je proces tranzicije u ovoj zemlji “zadrugarstvo proglasio za loš recidiv prošlog sistema, pa teži da ga ugasi”.
Tako se, prema Gulanu, događa da se zadruge pretvaraju u preduzeća i privatizuju iako one imaju titulare.
“Zadrugarima se duguje više od 200.000 hektara poljoprivrednog zemljišta i na hiljade objekata”, ustvrdio je Gulan.
Po Gulanu, u Srbiji sada nema pravih izvornih zadruga, a da se već više od decenije čeka donošenje novog Zakona o zadrugama, koji će na moderan način urediti tu oblast i omogućiti otvaranje novih radnih mjesta.
“Kada razmišljamo o mogućnostima obnove i razvoja zadrugarstva u Srbiji u današnjem vremenu, možemo s razlogom da budemo optimisti i da vjerujemo, ukoliko do njega dođe, očekuju nas bolji dani, uprkos dosadašnjoj stagnaciji i raznim nesporazumima, kako u poljoprivredi i na selu, tako i u društvu i državi”, mišljenja je Gulan. Tanjug