– Prihodi od kamata banaka u RS i FBiH povećani samo 0,4 odsto, a od provizija i naknada deset puta više
BANJALUKA, U bankarskom sektoru BiH primjetna je tendencija slabljenja osnovne aktivnosti banaka koja se bazira na plasmanima slobodnih finansijskih sredstava, kaže za poslovni portal CAPITAL.ba ekonomista Jovo Rašković.
Poređenjem podataka za 2015. godinu sa onima iz 2014. godine, uočava se, kaže Rašković, da na nivou bankarskog sektora padaju prihodi od kamata koji se realizuju kroz kreditne i ostale plasmane. Sa druge strane, analiza pokazuje da je bankarski sektor ostvario porast prihoda od naknada i provizija.
„Banke sa sjedištem u Republici Srpskoj su u 2015. godini u odnosu na 2014. ostvarile uvećanje prihoda od kamata za 1,4 miliona KM ili 0,46 odsto. Po istom osnovu banke u FBiH su imale smanjene prihode za tri miliona KM ili za 0,4 odsto“, ističe Rašković.
On naglašava da ovi pokazatelji govore da postoji izražen problem u poslovanju bankarskog sektora na nivou BiH i njenih entiteta.
Veći broj banaka ima problema kod kvalitetnog plasmana slobodnih finansijskih sredstava. U Republici Srpskoj se sa ovim problemom suočavaju Hypo-Alpe-Adria banka, NLB banka, Pavlović banka i Komercijalna banka. Banke sa sjedištem u Federaciji BiH koje su ispoljile pad prihoda od kamata su Raiffeisen banka, Hypo-Alpe-Adria banka, Sparkasse banka, ProCredit banka, Vakufska banka, IKB banka, Privredna banka, Moja banka.
Sa druge strane, banke sa sjedištem u Republici Srpskoj su uvećale prihode od naknada i provizija u 2015. godini za 4,6 miliona KM, što predstavlja porast od 4,35 odsto. Kod banaka sa sjedištem u FBiH je došlo do povećanja prihoda od naknada i provizija za više od pet odsto.
„Porast prihoda od naknada i provizija govori da poslovne banke pronalaze modalitete za prevazilaženje problema u smanjenim prihodima od kamata. To se pokušava nadomjestiti kroz prebacivanje troškova poslovanja na klijente i korisnike bankarskih usluga, a na to ukazuje činjenica da je na nivou cijelog bankarskog sektora došlo do izraženog porasta prihoda od naknada i provizija, nasuprot pada prihoda od kamata”, navodi Rašković u analizi bankarskog sektora.
CAPITAL