– Akumulirani gubitak Optima grupe 1,4 milijarde KM, Rafinerije nafte 622 miliona
– Prihodi Optime lani iznosili 918,8 miliona KM, a gubitak 87,5 miliona KM
BANJALUKA – Akumulirani gubitak preduzeća iz naftne industrije Republike Srpske na kraju prošle godine premašio je dvije milijarde maraka, a u najvećoj dubiozi su Optima grupa sa ukupnim minusom oko 1,4 milijarde KM i Rafinerija nafte sa 622 miliona KM teškim akumuliranim gubitkom, otkriva portal CAPITAL.
Optima grupa, koja je u vlasništvu ruskog „Njeftegazinkora“, a u okviru koje posluje kompletna naftna industrija RS, godinama ostvaruje milionske gubitke, a najnoviji finansijski izvještaji pokazali su koliki je zaista minus ovog, ali i ostalih preduzeća iz grupacije.
Optima grupa je lani ostvarila gubitak od 87,5 miliona KM, čime je akumulirani gubitak ovog preduzeća premašio 1,4 milijarde KM.
Iako, prema zvaničnim podacima, Optima u zadnje tri godine ima značajan rast prihoda, to se nije pozitivno odrazilo na finansijski rezultat preduzeća, već je, naprotiv, došlo i do povećanja gubitaka.
Ukupni prihodi Optime lani su iznosili 918,8 miliona KM i povećani su u odnosu na godinu ranije za 62,9 miliona KM, dok je istovremeno porastao i gubitak i to sa 59,7 miliona KM u 2017. godini na 87,5 miliona lani.
Optima grupa se bavi veleprodajom naftnih derivata proizvedenih u Rafineriji nafte Brod i ulja i maziva proizvedenih u Rafineriji ulja Modriča, dok maloprodaju naftnih derivata i ulja i maziva ostvaruje kroz maloprodajnu mrežu „Nestro Petrol“.
Slično kao Optima posluju i ostala preduzeća iz ove grupacije, a najlošije stoji Rafinerija nafte Brod, koja već mjesecima ne radi. Rafinerija Brod je 2018. je završila u minusu od 10,8 miliona KM, a akumulirani gubitak ovog preduzeća iznosi čak 622 miliona KM.
Rafinerija ulja Modriča u 2018. godini je imala dobit od 1,26 miliona KM, ali je to nedovoljno da neutrališe gubitke iz ranijih godini koji premašuju 52 miliona KM.
Minus „Nestro Petrola“ lani je iznosio 992.199 KM, dok je akumulirani gubitak povećan na 10,4 miliona maraka.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da se ovdje radi o ozbiljnim ciframa kojima bi se trebao pozabaviti i Anketni odbor Narodne skupštine RS.
„Radi se o kapitalnoj grani koja svake godine akumulira gubitak, a niko od vlasnika ne opravdava kome se duguje i po kom osnovu. Nemam ništa protiv da privatna firma propadne zato što je ostvarila gubitke, ali plašim se da neko u Republici Srpskoj sutra to ne bude morao da izmiruje“, kazao je Pavlović.
CAPITAL: M. Čigoja
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
optima, rafinerije, birac, eprs i dr. firme su nesto kao mafijaski protocni bojler ..kad kum ode na pocinak ove ljusture od firmi ce da nestanu, a RS ce ostati samo dugovi i njihovi radnici..
pitanje za 10 miliona KM:
Navedite dvije firme iz RS koje su prosle godine ostvarile dobit preko 10 miliona KM?
Eto Dodiku sanse da se dodvori Amerima i natjera Ruse da plate. Inace ovoliki dug nema smisla, nevezano za politiku, posto jedan investitor ozbiljno ugrozava ekonomske temelje RS. To nije samo jedan duznik vise-manje vec jedan veliki duznik, koji svojim dugovima obesmisljava citavu ekonomiju. Ovo nigdje drugdje u Evropi ne moze, samo u RS. Cak bi i Bjelorusi od.ebali Ruse da im isti naprave ovoliki problem, jer dug ovih preduzeca nije samo problem tih reduzeca, vec problem svih nas s obzirom na to koliki je i s obzirom da postoji i mogucnost da ce poreski obveznici platiti ovaj dug, sto je takodje velika katastrofa, ako dodje do toga, tako da krajnje je vrijeme da (ustvari vec poodavno je krajnje vrijeme) drzava tj. Vlada RS zavede reda dok jos gore od ovog nije bilo!
Pa očigledno je da su u pitanju transferne cijene što znaju i ovi iz poreske uprave.
Nikoga nije briga hoće li rafinerije stvarno raditi ili samo uvoziti gorivo iz nekih drugih njihovih rafinerija. Pitajte Dodika šta je dogovorio sa njima i kome idu pare od transfernih cijena. Isto kao i Birač, Mital itd….
Termoelektrana Stanari, dobit 35 miliona KM i Mtel.