SARAJEVO, Komercijalne banke u BiH prošlu godinu su završili sa gubitkom od oko 122 miliona KM, od čega je gubitak bankarskog sektora u Republici Srpskoj 19,3 miliona KM, a u Federacije BiH 102,6 miliona KM.
Direktorica Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac precizirala je da je devet banaka u RS ostvarilo tekuću dobit od 29,3 miliona KM, dok je jedna banka, zbog strožijih rezervisanja, imala gubitak od 48,6 miliona KM, što je uticalo da se na nivou bankarskog sektora po prvi put u posljednjih nekoliko godina ostvari gubitak.
Prema njenim riječima, ukupan prihod banaka u RS u prošloj godini iznosio je 458,4 miliona KM i manji je za tri odsto nego 2009, dok su ukupni rashodi iznosili 469,9 miliona KM i za četiri procenta su veći nego 2009.
Injac je navela da je ukupan osnovni kapital banaka prošle godine iznosio 562,4 miliona KM, što je za 16 procenata više nego 2009, dok je akcionarski kapital povećan za 28 odsto, što je rezultat izvršene dokapitalizacije šest banaka u ukupnom iznosu od 120,3 miliona KM.
“Neto kapital iznosi 666,5 miliona KM i veći je za 12 odsto u odnosu na 2009. godinu, a stopa adekvatnosti kapitala je 15,8 odsto i na nivou je kao i 31. decembra 2009. godine”, istakla je Injac na konferenciji za novinare u Sarajevu.
Ona je navela da su depoziti u bankama 2010. godine zabilježili pad od devet odsto.
Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Zlatko Barš rekao je da je, prema preliminarnim podacima, prošlogodišnji gubitak od 157,3 miliona KM ostvarilo pet banaka u ovom entitetu, dok je dobit u iznosu od 54,7 miliona KM ostvarilo 14 banaka.
“Bilansna suma bankarskog sektora zaključno sa 31. decembrom 2010. iznosila je 15,1 milijardu KM i manja je za jedan odsto u odnosu na prethodnu godinu”, rekao je Barš. Ukupan kapital prošle godine porastao je za jedan odsto ili za 17 miliona KM.
Prema njegovim riječima, neto kapital, kao i regulatorni, smanjen je za dva odsto ili 50 miliona KM, i na kraju prošle godine iznosio je oko dvije milijarde KM.
“Koeficijent adekvatnosti kapitala, kao jedan od najvažnijih pokazatelja snage i adekvatnosti kapitala banaka, iznosio je 15,8 odsto, što je za 0,3 procentna poena manje nego na kraju 2009. godine”, istakao je Barš.
On je rekao da su banke u FBiH dobro podnijele negativne efekte globalne finansijske krize, te da je bankarski sektor uspio da zadrži stabilnost, likvidnost i solventnost, odnosno sačuvana je jaka kapitalna osnova.
11 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ocekujem osnivanje udruzenja prevarenih bankara…
Koja je to banka koja je zbog “strožijih rezervisanja” (šta god to značilo), imala gubitak od 48,6 miliona KM…
Ništa ne brinite, kako se budu naplaćivali ti loši krediti, tako će se ukidati rezervisanja, pa će onda dobit “odjednom” postati ogromna.
a onda udruženje prevarenih korisnika kredita, i tako u krug :-))
@akcionar
Pa naravno da ne treba nista brinuti. Troskove sudskog postupka ( takse, “vjestacke” nalaze, honorare advokatima) ce platiti dobre vile, troskove preuzimanja kolaterala ( oduzimanje zaloga, njegovo skladistenje, cuvanje, organizovanje posjeta zainteresovanih potencijalnih kupaca, marketing i tako to) ce platiti deda-mraz a prihodi od prodaje kolaterala ce biti sasvim dovoljni da pokriju ove troskove i gubitke na losim kreditima.
Moj akcionar u kojem ti svijetu zivis?!? Mozda bi tebi i ostalim “finansijerima” bilo korisno da shvatis jednostavnu lekciju koja glasi: “Novac nije materija i on moze nestati”
a može li nešto nastati iz ničega?? – recimo kao lekcija br 2
može, svi mi, kao i cijeli kosmos nastali smo iz ničega
Iz “nicega” mogu nastati jedino iluzije! Svi mi smo ipak nastali iz necega i to uz odredjeni napor i trud!
nema istine..pogledi mogu biti interesantni, danas rijetko originalni (Oni stari su se već igrali ovih igrica po Trgovima)…
slažem se sa Ager Publicus, novac koji daju banke kod nas nije materija i zaista može nestati.
Kada budemo imali robu koju ćemo iskazati kroz vrijednost tog novca, tj.pokriće za taj novac, onda ne može nestati samo ga mogu ukrasti, oteti ili uništiti! Dok banke štancaju novac bez pokrića, ali ne samo kod nas, nego u cijelom svijetu-nema nam sreće i boljeg sutra!
ako je tako onda nema sta