BEOGRAD, Da se sada kotiraju na berzi, аkcije NIS-а bi sigurno osjetno pale. Gaspromnjeft za jednu akciju plaćao 96 evra. Ako kompanija posluje loše, kao što je to sada slučaj s NIS, to automatski srozava i vrijednost njenih akcija, potvrdio je bivši direktor Agencije za privatizaciju Branko Pavlović. Loše poslovanje NIS-a neće uticati na besplatnu podijelu akcija građanima i zaposlenima u ovoj kompaniji.
Ugovorom s Gaspromnjeftom ruska strana se obavezala da će najkasnije početkom avgusta ove godine podijeliti akcije zaposlenima i onima koji su nekada radili u ovoj naftnoj kompaniji.
Dvije godine nakon toga većinski vlasnik morao bi i da ponudi otkup njihovih 19,4 odsto akcija, koliko im ukupno pripada. Cijena jedne akcije u toj ponudi ne može biti manja od cijene po kojoj je ruski partner kupio akcije kompanije i proporcionalno tome poveća svoje učešće u NIS, objasnio je Pavlović.
Predsjednik Skupštine Udruženja budućih akcionara NIS Đorđe Petrović, rekao je da poslovni gubici kompanije ne mogu biti dovedeni u vezu s pravom na podijelu besplatnih akcija zaposlenima u NIS i građanima Srbije, ali da se minus u finansijskim knjigama svakako odražava na berzansku cijenu akcija.
Međutim, akcije NIS nisu na berzi. On dodaje da iz vlade još nema informacija kada će početi podijela besplatnih akcija, pa čak ni da li se radna grupa koja treba da pripremi akt o podijeli akcija uopšte sastala.
On kaže da Gaspromnjeft s tim dijelom posla nema ništa i da je to obaveza manjinskog vlasnika, to jest Vlade Srbije.
Po zakonu, podijela besplatnih akcija trebalo bi da uslijedi poslije šest mjeseci od dana kada je NIS privatizovan. To znači da rok za zaposlene, bivše zaposlene NIS i građane da ostvare pravo na besplatne akcije ističe početkom avgusta ove godine.
Inače,pored 24.890 zaposlenih i bivših radnika NIS, pravo na besplatne akcije ima i i nešto manje od pet miliona građana Srbije.
Na pitanje kolika se cijena može dobiti za akciju NIS, Petrović je rekao da imajući u vidu da je 51 odsto akcija ove kompanije prodato za 400 miliona evra, ruski Gaspromnjeft je dužan da akcionarima akciju plati 96 evra.
To je, 2,8 puta manje od procijene koju je uoči privatizacije radio „Diloit i Tuš”, a prema kojoj je ukupan kapital NIS procenjen na 2,2 milijarde evra. A da se ta procijena pokazala tačnom, građani Srbije i zaposleni u NIS za jednu akciju naftne kompanije dobili bi po 270 evra. B92