HAVANA, Grupa poljoprivrednika iz jedne zadruge u državi Pinar del Rio, na zapadu Kube, odlučila je da se odrekne racionisanog pirinča i pasulja, koje im vlada obezbeđuje svakog mjeseca, i poziva i ostale Kubance da, sledeći njihov primjer, pomognu privredu zemlje.
Krajem februara kubanski predsjednik Raul Kastro je izjavio da zemlja mora da smanji skupi uvoz hrane i da je obilno subvencionisano snabdjevanje svakog Kubanca osnovnom hranom “neracionalno i neodrživo”, ali nije rekao da li će i kada država prestati s tom praksom, koja traje već gotovo pedeset godina.
U mjesečnom “paketu” hrane koji država obezbeđuje za svakog Kubanca su pirinač, pasulj, jestivo ulje, šećer, kafa i manja količina mesa.
Osim ove, Kubanci uživaju i nekoliko drugih značajnih socijalnih beneficija, ali s druge strane prosječna plata im je manja od 20 dolara mjesečno.
Kuba uvozi 85 odsto potrebne hrane, djelimično i zbog neefikasnosti domaće poljoprivrede. Računa se da će uvoz hrane ove godine koštati Kubance 2,5 milijardi dolara, prema milijardi dolara u 2007.
Otkad je na vlasti zamenio brata Fidela, Raul Kastro pokušava da unaprijedi privredu zemlje povećanjem produktivnosti.
On je, između ostalog, decentralizovao domaću poljoprivredu i ponudio više zemlje privatnim vlasnicima i zadrugama, koji ostvaruju veću produktivnost od većine državnih farmi.
Raul Kastro je dozvolio i prodaju mobilnih telefona i kompjutera građanstvu, eliminisao ograničenja da Kubanci koriste domaće turističke objekte i unapredio javni saobraćaj kupovinom kineskih autobusa.