SARAJEVO, Direktor Agencije za promociju stranih investicija /FIPA/ u BiH Jelica Grujić rekla je danas u Sarajevu da u BiH nedostaje bolja koordinacija svih institucija koje su uključene u privlačenje stranih investicija i njihov sinhronizovan rad.
“Zbog toga što se veliki broj institucija u BiH bavi privlačenjem stranih investicija, bitno je da se dobiju preporuke kako da se one bolje organizuju, uvežu i da što bolje kordinišu te aktivnosti da bi u sinergiji svih institucija postigle bolje rezulate u ukupnom procesu privlačenja stranih investitora”, rekla je ona.
Grujićeva je pred početak prezentacije nacrta dokumenta UN “Analiza pravnog i institucionalnog okvira za investiranje u BiH” izjavila novinarima da će ovaj izvještaj dati ukupan pregled pravnog i institucionalnog okvira za investiranje i određene preporuke kako unaprijediti taj okvir.
“Svjesni smo da se, ukoliko želimo da privučemo značajnije strane investicije, moraju ispuniti određeni preduslovi, odnosno da mora postojati stabilno makroekonomsko okruženje sa jasnim investicionim politikama koje se usmjeravaju prema stranim investitorima”, naglasila je ona.
Grujićeva kaže da BiH, da bi privukla strane investitore, mora imati sigurno, stabilno, podsticajno i predvidivo poslovno okruženje, raspoložive resurse, infrastrukturu i ljudske resurse.
“U BiH postoje strateški dokumenti i planovi za strane investicije, ali nedostaju određene smjernice koje se odnose na to u koje sektore želimo da privučemo investitore i iz kojih zemalja, koji su to modeli i projekti”, istakla je ona.
Grujićeva je dodala da će i u tom smislu ovaj dokument UN dati određene preporuke i smjernice za bolju organizaciju.
Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Dragiša Mekić istakao je da je politička stabilnost jedan od osnovnih uslova za strano investiranje u BiH.
“To je jedan od ključnih elemenata, jer nijedan investitor neće ući u politički nestabilnu zemlju”, rekao je on, dodavši da je veoma važno i primamljivo poslovno okruženje i adekvatan pristup informacijama i finansijama.
Prema njegovim riječima, kada se uspostavi politička stabilnost i kada se BiH okrene standardima EU, tada će se veliki dio barijera u poslovanju ukloniti i samim tim omogućiti i priliv investicija.
Šef UN projekta za analizu investicionog i pravnog programa Šantal Depeskjer istakla je da BiH ima vrlo dobre potencijale da privuče strane investitore, ali je pravni i regulatorni okvir previše kompleksan da bi ga ulagači razumjeli i zbog toga je nivo direktnog stranog ulaganja do sada bio relativno nizak.
“U ovom dokumentu daćemo određene preporuke da bi se pravni i regulativni okvir učinio manje kompleksnim, a strani ulagači bolje snašli”, navela je ona. Srna