SUBOTICA, Mljekara Subotica je veliko gradilište gdje niču novi objekti, instalira nova oprema i investira veliki novac u razvoj poslovanja, što je samo po sebi potvrda da neće doći do zatvaranja fabrike, izjavio je direktor ovog preduzeća Milan Grujić.
Grujić je povodom medijskih navoda da će fabrika biti zatvorena, kao što je to bio slučaj sa nekim drugim mlekarama koje je preuzeo Investicioni fond “Salford”, vlasnik i Mljekare Subotica, ocijenio da su u pitanju “apsolutne neistine”.
Grujić je u intervjuu Tanjugu pojasnio da je u Mljekari Subotica u toku uvođenje novog modela reorganizacije rada, gdje se pojedine službe i poslovi koji nisu specijalnost mljekare prepuštaju drugim preduzećima.
Ti procesi se, prema Grujiću sprovode u skladu sa trendom poslovanja u Evropi, pa tako i u Srbiji, gdje se svako specijalizuje za one poslove koji su mu osnovna djelatnost.
“U našem slučaju, to je mlijeko i mi se pokušavamo specijalizovati za ono što najbolje znamo da radimo, a to je proizvodnja mlijeka i mliječnih proizvoda. Za sve ostalo postoje firme koje su usko specijalizovane za pojedine djelatnosti i koje to rade efikasnije i bolje, što treba da dovede do uspješnijeg rada ove firme” konstatovao je Grujić.
Direktor Mljekare je precizirao da se radi o sektorima logistike, transporta, održavanja higijene i obezbjeđenja.
Grujić je takođe je kao netačnu ocijenio informaciju da će 40 zaposlenih, koji su predmet pomenute reorganizacije, ostati bez posla i tvrdi da postoji jasan program rješavanja njihovog statusa.
“Postoji jasna garancija novog poslodavca da te radnike primi u stalni radni odnos, a postoji i zaštitna mjera Mljekare Subotica po kojoj 12 mjeseci od potpisivanja ugovora kod novog poslodavca zarade ostaju nepromenjene, kao i dodaci u vidu regresa i toplog obroka. Ukoliko dođe do prekida te saradnje u roku od 12 mjeseci, Mljekara je dužna da ih vrati na posao” rekao je Grujić.
Grujić je izjavio da netačne informacije loše utiču na svakodnevno poslovanje Mljekare Subotica, jer su kooperanti, dobavljači repromaterijala i krajnji kupci “veoma zabrinuti kada čuju takve vijesti”.
“U toku je izrada planova za narednu poslovnu godinu i nikom nije prijatno da čuje da se njihov veliki klijent zatvara, što na kraju i nije istina” rekao je Grujić.
Direktor Mljekare Subotica podsjetio je da je investicioni fond Salford, preko Denjub fuds grupe (Danube food group), u kojoj pored Mljekare Subotica posluju još i Imlek, Bambi-Banat i Knjaz Miloš, u tu kompaniju uložio u posljednjih devet godina oko 30 miliona evra.
Po Grujiću, to je sve rezultovalo visokim standardima kvaliteta proizvodnje o čemu svjedoče sertifikati ISO 9001, ISO 14001, HACCP, BRC, HALAL i IFS, a da je kruna svega izvoznički broj kao svojevrsna dozvola Mljekari Subotica da, kao prva i jedina u Srbiji, prodaje mliječne proizvode na tržište Evropske unije.
Grujić je naveo da je u fabričkom krugu u Subotici u toku gradnja nove hladnjače, zatim prostorije za kompresore i drugih, kao i instalacija novih punilica za kiselo-mliječne proizvode.
“To će biti završeno u narednih nekoliko mjeseci. U sklopu poslovnog plana za 2013. imamo ambiciozne planove, ali je kao i svih prethodnih godina pitanje koliko će nam situacija na tržištu, koja nije sjajna, dozvoliti da te planove ostvarimo” primijetio je Grujić.
Direktor je precizirao da je za 2013. planirana instalacija još dvije linije za proizvodnju kiselo-mliječnih proizvoda, koje trenutno ne postoje na domaćem tržištu mlekarske industrije, kako bi Mljekara Subotica nastavila da bude “jedinstvena i drugačija po mnogim stvarima”.
Grujić je podsjetio da je u avgustu ove godine zabilježena prerada mlijeka od 6,5 miliona litara sirovog mlijeka, rekordna u istoriji postojanja Mljekare Subotica i dovoljan dokaz dobrih rezultata ove kompanije.
“Mljekara Subotica, dakle, nastavlja sa radom neizmijenjeno, uz promjene unutar kompanije radi postizanja još efikasnijih rezultata” – zaključio je direktor Grujić. Tanjug