BEOGRAD, Srbija bi, u slučaju da presuda suda u Strazburu za isplatu stare devizne štednje građanima BiH postane pravosnažna, morala da vrati novac, što će uvećati javni dug zemlje, ali neće značajno uzdrmati finansijski sistem – rekao je profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji Zoran Grubišić.
“Država taj trošak mora da izdrži, ali siguran sam da to nije iznos koji bi značajno opteretio i uzdrmao finansijski sistem. To nije dobra vijest za budžet Srbije, ali bi se morala naći sredstva u slučaju da presuda postane pravosnažna”, rekao je Grubišić.
Grubišić je ocijenio da bi država Srbija mogla da nađe prostora u budžetu i rješenje, kao i u slučaju njenih starih deviznih štediša, odnosno da izvrši reprogram otplate duga po godinama.
“Ne znam o kojoj se sumi radi, ali će u svakom slučaju uvećati javni dug zemlje. Našlo bi se neko rješenje kao i za staru deviznu štednju koju Srbija već ima za svoje građane kao program otplate po godinama, pa bi se onda trgovalo obveznicama na sekundanrom tržištu, što se već sada radi sa starom deviznom štednjom”, rekao je Grubišić.
On je istakao da eventualna isplata stare devizne štednje nekadašnjim štedišama Investbanke iz BiH ne bi uticala na isplatu penzija i plata u Srbiji.
Ranije je iz Ministarstva pravde Srbije rečeno Srni da će Srbija u narednim danima razmotriti odluku Suda u Strazburu povodom nepravosnažne presude da je dužna da isplati staru deviznu štednju građanima iz BiH, koji su imali ušteđevinu u poslovnicama Investbanke, kao i da postoji mogućnost žalbe na tu presudu.
“Stav Srbije je da je donesena presuda koja još nije pravosnažna. Srbija će u narednom periodu razmotriti sadržinu te presude i eventualnu mogućnost obraćanja, odnosno žalbu, Velikom vijeću Evropskog suda za ljudska prava”, rečeno je u ovom ministarstvu, uz napomenu da treba utvrditi koji je iznos u pitanju.
Evropski sud za ljudska prava presudio je 6. novembra u korist troje štediša iz BiH Sakiba Šahdanovića, Emine Ališić i Aziza Sadžaka, zbog neisplaćenih deviznih uloga u nekadašnjoj Ljubljanskoj banci Sarajevo i srpskoj Investbanci, filijala u Tuzli.
Presuda suda u Strazburu postaće pravosnažna ako se na nju u iduća tri mjeseca ne žali nijedna strana.
Ivnestbanka je od početka januara 2003. godine u stečaju, a do sada je Slovenija najavila žalbu na presudu, navodeći da ne može vratiti novac koji nije dobila. Srna