JAGODINA, Na području Jagodina berba grožđa je počela ranije što je uobičajno, a nadležni, kako je juče rečeno, uz dobar kvalitet očekuju prosječne prinose od osam do 10 tona po hektaru, kao i cijenu od oko pola evra za kilogram.
Stručnik u Poljoprivrednoj šlužbi u Jagodini Dejan Jocić kaže da je berba grožđa počela nešto ranije nego što se očekivalo zbog visokih temperatura u julu i avgustu.
“Grožđe je zdravo i kvalietno, sa visokom količinom šećera, zahvaljujući sunčanim danima, u julu i avgustu, nije bilo padavina i imaćemo kvalitetna i vrhunska vina”, rekao je on.
Jocić je dodao da se očekuje prinos od osam do 10 tona po hektaru, zavisno od sorte i primjenjenih agrotehničkih mjera.
Što se tiče otkupa, on je podsjetio i da je posljednjih godina izgrađeno i nekoliko savremenih vinarija, prije svega u Jagodini, od kojih su neke u samim vinogradima.
Jočić je rekao da je velika potražnja za grožđem od strane privatnih vinarija, dodavši da je “plasman siguran jer je potražnja velika za grožđem”.
Prema njegovim riječima, i cijena je dobra i kreće se “od 40 do 50 evrocenti za kilogram u zavisnosti od sorte”.
Berba grožđa je takođe u punom jeku i na plantažama “Jagodinske vinarije 1892” koja raspolaže sa 62 hektara vinograda.
Grožđe je zdravo, izuzetnog kvaliteta i sa velikim procentom šećera, a izjavio je Tanjugu upravnik Ivan Kovačević, koji se vinogradarstvom bavi 40 godina.
“Počeli smo berbu 2. septembra, obrali smo sorte game, bojadiser i burgundac, a posljednjih 15 do 20 godina nije zabilježen ovako veliki procenat šećera u grožđu”, rekao je Kovačević.
Nastavljamo sa berbom frankovke, merloa, kabarne sovinjona i očekujemo prinos oko 300 tona, odnosno u prosjeku oko pet tona po hektaru.
Prema njegovim riječima, zadovoljni su tim prinosom “s obzirom da je vinograd proređen negdje i 50 odsto i više”.
Kovačević kaže da su u berbi angažovani sezonski radnici tako da berači rade osam sati i dnevno zarađuju od 1.200 do 1.500 dinara.
Firma “Jagodinska vinarija 1892” je ove vinograde preuzela prije četiri godine od Jagodinskih podruma koji su radili u sastavu “Navipa”.
Novi vlasnici Ljubiša Milosavljević i Dušan Stojanović firmi su dali ime po osnivanju (1892. godine) Jagodinskih podruma.
“Vinogradi su bili zapušteni, u katastrofalnom stanju, a uložili smo velika sredstva da ih uredimo”, rekao je Tanjugu Stojanović.
Prema njegovim riječima, dva cilja koja smo imali – obnova vinograda i izgradnja vinarije – smo i ostvarili.
Nova vinarija izgrađena je u samom vinogradu, kapaciteta je 400.000 litara vina, sa najmodernijom opremom firme “Bućer” iz Francuske, istako je Stojanović.
U Pomoravskom orugu, koga čine Jagodina i opštine Ćuprija, Despotovac, Paraćin, Svilajnac i Rekovac, pod vinovom lozom je oko 3.500 hektara vinograda, od čega su najveće površine na području Rekovca i Jagodine. Tanjug