VAŠINGTON, Svijet će pretrpjeti još finansijskih kriza, ali će one biti drugačije od sadašnje, izjavio je danas bivši predsjednik američkih Federalnih rezervi Alan Grinspen.
Grinspen je u intervjuu Bi-Bi-Siju podsjetio da je predvidio dolazak krize kao reagovanje na dug period prosperiteta, ali je dodao i da će se globalna privreda na kraju oporaviti, bez obzira na to koliko dugo će taj proces trajati.
“Finansijske krize se razlikuju jedna od druge, ali sve imaju jedan osnovni izvor – to je neuništiva sklonost ljudskih bića da tokom dugih perioda prosperiteta pretpostave da će se to stanje nastaviti”, istakao je nekadašnji šef američke centralne banke.
Godinu dana poslije kolapsa američke investicione banke “Liman braders”, nakon čega je uslijedela globalna finansijska kriza i recesija, Grinspen je sve pripisao “ljudskoj prirodi”.
Bivši šef Federalnih rezervi naglasio je da je aktuelnu krizu izazvalo trgovanje hipotekarnim kreditima u SAD, pri čemu su krediti za kupovinu nekretnina odobravani ljudima sa lošom kreditnom istorijom, ali je dodao i da je bilo koji faktor mogao da posluži kao katalizator.
Neki ugledni zapadni ekonomisti tvrde da je upravo Grinspen značajno doprinio izbijanju najveće finansijsko-ekonomske krize od perioda velike depresije početkom tridesetih godina prošlog vijeka.
Ekonomisti navode da je Grinspen početkom ove decenije naglo i neumjereno snizio osnovnu kamatu Federalnih rezervi, što je prvo izazvalo veliki rast, a potom potpuni slom na američkom hippotekarnom i kreditnom tržištu.