LONDON, Početak oporavka na svjetskom finansijskom tržištu, koje je sada u najvećoj krizi u proteklih osam decenija, može se očekivati kroz šest do 12 mjeseci, ocijenio je bivši predsjednik Uprave federalnih rezervi SAD (Fed) Alan Grinspen u autorskom tekstu za najnoviji broj londonskog “Ekonomista”.
Grinspen, koga mnogi optužuju da je određivanjem veoma niskih kamata Fed -a u prvoj polovini ove decenije najviše doprinio hipotekarnoj, a potom i globalnoj kreditnoj krizi, smatra da je glavni uslov za izlazak iz sadašnje finansijske krize stabilizacija američkog stambenog tržišta.
Ukoliko se normalizuje situacije na stambenom tržištu SAD, banke će moći realno da iskažu vrijednost hipotekarnih kredita i hartija od vrijednosti, a to je ključni uslov za stabilizaciju prilika u cijelom američkom finansijskom sistemu, smatra Grinspen.
On vjeruje da će se cijene kuća u SAD stabilizovati već u prvom polugodištu iduće godine, a to će potom izazvati pozitivne promjene i na finansijskom tržištu.
Grinspen tvrdi da je globalno finansijsko tržište sada “preplavljeno strahom do nivoa koji je zabilježen jedino u prethodne dvije velike (ekonomske) krize u 20. vijeku, 1907. i 1930. godine”.
Čuveni američki centralni bankar, koji je napustio čelni položaj u Fed – u februara 2006., nakon bezmalo 19 – godišnjeg rukovođenja tom emisionom bankom, tvrdi da ministarstvo finansija SAD do sada nije osiguralo dovoljno novca da bi obezbijedio nesmetano funkcionisanje domaćeg bankarskog sistema.
Banke moraju privući dopunski kapital da bi uspostavile nivo kreditiranja na neophodnom nivou i zadovoljile zahtjeve tržišta, ističe Grinspen.
Potrebe tržišta su sada toliko velike da bi banke trebalo da podignu bilansnu vrijednost vlastitog kapitala do najvećeg nivoa za proteklih 75 godina, kaže Grinspen, uz opasku da će zbog tako visokih zahtjeva vjerovatno morati da se usvoje i nova pravila za funkcionisanje bankarskog sistema.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba