BEOGRAD, Banke su nakon sastanka u Udruženju banaka poslale svoje konkretne prijedloge Vladi i Narodnoj banci Srbije kako da građanima omoguće odlaganje plaćanja kreditnih obaveza.
Kako “Blic” saznaje, grejs period bi trajao dvije godine, ali bi se odnosio na građane koji su ostali bez posla u toku krize, kao i za one kojima su rate zbog nepovoljnog kretanja kursa evra preskočile dozvoljenih 30 odnosno 50 odsto opterećenja zarade.
– Građani koji su ostali bez posla po ovom prijedlogu u naredna 24 mjeseca ne bi plaćali kamatu i glavnicu. To bi im bilo obračunato nakon isteka grejs perioda. Klijenti kojima je skok evra u odnosu na dinar preopteretio platu zbog vraćanja kredita indeksiranog u evrima plaćali bi samo kamatu tokom grejs perioda. Ova mjera bi se odnosila na sve stambene kredite uključujući i subvencionisane, ali i na potrošačke i keš pozajmice, osim na one koje subvencioniše država. Grejs period se ne bi odnosio na dugovanja po karticama i tekućim računima – rekao je za “Blic” bankar koji je učestvovao u kreiranju ponude.
Banke, ipak, imaju zahtjev da NBS promjeni odluku o klasifikaciji aktive tj. da im smanji obaveznu rezervu, a da Nacionalna korporacija za osiguranje kredita uradi anekse po kojima se osiguranje kredita produžava za dvije godine, koliko i traje grejs period. Takođe, trebalo bi da se produži i starosna granica otplate za dvije godine po kojoj bi klijent mogao da ima maksimalno 72 godine u trenutku otplate posljednje rate kredita.
– Ovo su samo kozmetičke promjene koje Vlada i NBS mogu vrlo brzo da obave, tako da odmah po njihovom obavljanju banke mogu da počnu da odobravaju ove kredite sa grejs periodom – objašnjava naš sagovornik.
Ovakvim razvojem situacije potvrđeno je i ranije pisanje “Blica” po kojem su banke spremne da pomognu građanima, ali nisu oduševljene prijedlogom da se grejs period odobri svim građanima koji imaju dugoročne kredite. Banke su se na prijedlog o uvođenju grejs perioda samo za određene kategorije odlučile jer država nije bila spremna da subvencioniše deo kamate zbog problema sa budžetom.
Takođe, bankari su bili veoma oprezni po pitanju procjene da li će građani nakon dvije godine biti u stanju da vraćuju nešto veću mjesečnu ratu jer nije izvjesno da bi u tom periodu životni standard skočio da se novo mjesečno opterećenje ne bi osjetilo. Sada su na potezu premijer Mirko Cvetković, kao i predstavnici NBS koji bi u narednih nekoliko dana morali da daju konačan odgovor na najnoviji prijedlog banaka.
Šta su banke predložile
– grejs period od 24 mjeseca,
– pomoć prezaduženima i onima bez posla.
– uključivanje svih vrsta stambenih pozajmica u program,
– dugovanja po karticama i tekućem računu ne ulaze u program,
– grejs period ne važi za subvencionisane keš i potrošačke kredite,
– aneksi ugovora u NKOSK-u kojim se produžava osiguranje,
– smanjivanje obavezne rezerve banaka.
Blic
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da li neko razmišlja o ovakvom predlogu u Republici Srpskoj?
Mislim, da je ovo pametan predlog, da ima dosta ljudi koji su u ovakvoj situaciji i da bi znatno pomoglo, za dve godine nešto bi se našlo da se otpočne plaćati redovno kredit, a ne da žiranti plaćaju.
Koliko vidim o ovome ne razmišlja niko, a mislim, da je pametna ideja.
Grejs period treba i onima koji su u redovnom poslu. Jer u poslednjih 5 godina dosta se toga promjenilo na štetu građana, te i gore navedena grupa građanstva teško spaja kraj sa krajem.