BEOGRAD, “Green” grupacija investiraće u izgradnju fabrike za reciklažu električnog i elektronskog otpada u Srbiji u kojoj će biti instalirane najmodernije tehnologije, a projekat je vrijedan između pet i sedam miliona evra, najavili su predstavnici rumunskih investitora, saopštila je danas Privredna komora Srbije (PKS).
Projekat će predstavljati najveću investiciju u reciklažnoj industriji u Srbiji od 2000. godine, rečeno je na sastanku u PKS, kojem su prisustvovali potpredsjednik komore Stojan Jevtić, savjetnici predsjednika PKS Siniša Mitrović i Aleksandar Perić, sekretar Odbora za zaštitu životne sredine Dušan Stokić, rukovodioci kompanija članica “Green” grupacije i ekonomski ataše Ambasade Rumunije u Beogradu.
Projekat će biti realizovan u narednih godinu do godinu i po dana, a generalni direktor “Lpi Group” Clement Hung istakao je da će inicijalna investicija, koja je trebalo da bude realizovana u Mađarskoj, biti preusmjerena u Srbiju, zbog povoljnog ambijenta za investitore i subvencija u oblasti reciklaže.
“Green” grupacija, najveća u domenu reciklaže plastike u Jugoistočnoj Evropi, koja posluje u Rumuniji, Ukrajini, Makedoniji, u Novom Sadu je 2005. osnovala preduzeće za reciklažu plastike “Greentech”.
Srbija, prema riječima savjetnika predsjednika PKS i koordinatora Savjeta za reciklažnu industriju Siniše Mitrovića, godišnje produkuje 80.000 tona elektronskog otpada, a ne treba zaboraviti ni “istorijski otpad” stvoren proteklih 20 godina.
Naši kapaciteti reciklaže u ovom trenutku su od tri do tri i po procenata, što je dodatna potvrda da će ova investicija imati dobru budućnost u Srbiji.
Mitrović je poručio investitorima da su došli u pravom trenutku, jer “mnogi su oklijevali i tražili uslove kakve nisu mogli dobiti ni u svojoj državi” i dodao da će ta investicija biti dobar signal za sve ostale investitore.
Potpredsjednik PKS Stojan Jevtić ocijenio je da je ova investicija izraz dobrosusjedskih odnosa sa Rumunijom i zahvalio Ambasadi Rumunije na podršci izrazivši zadovoljstvo što su se investitori opredjelili za Srbiju.
Preduzeće “Greentech” radi na razvoju proizvodne tehnologije i širenju mreže dobavljača na teritoriji cijele Srbije, istakao je direktor “Greenteć” Mihail Mateski.
Generalni direktor “Greenfiber” i “Greetech” u Rumuniji Kristi Dobrota istakao je da će, koristeći iskustva kompanija koje uspješno posluju u okviru “Green” grupe u Rumuniji i drugim zemljama Jugoistočne Evrope, u Srbiji takođe biti primjenjen integrisan pristup rješavanja svih 10 kategorija električnog i elektronskog otpada, samim tim i najveći tretman prerade po evropskim standardima.
Rumuni spremni da grade fabriku za reciklažu elektro-otpada
Delegacija rumunske „Grin grupe“ danas je, u razgovoru sa predsjednikom Vlade Vojvodine Bojanom Pajtićem, izrazila spremnost da uloži oko pet miliona evra u izgradnju fabrike za reciklažu električnog i elektronskog otpada u Vojvodini, saopštio je Pokrajinski sekretarijat za informacije.
Ta grupacija kompanija, koje se u jugoistočnoj Evropi uspješno bave reciklažom različitih vrsta otpada, zainteresovana je da investira u unapređenje kapaciteta njihove fabrike za reciklažu plastike „Grinteč” u Mladenovu kod Bačke Palanke, koja je od osnivanja prije šest godina, reciklirala više od 220 miliona „pet“ boca.
Pajtić je rekao da je prva značajna investicija „Grin grupe“ bila fabrika izgrađena upravo u Vojvodini, na teritoriji bačkopalanačke opštine i izrazio zadovoljstvo što ta internacionalna grupacija želi ponovo da investira u pokrajini i proširi svoju djelatnost. Emg.rs