ATINA/BEČ, Grčka mora da do kraja godine ratifikuje plan o paketu pomoći Evropske unije koji ima za cilj izvlačenje te države iz dužničke krize.Portparol grčke vlade Ilias Mosialos je rekao da je na evropskom samitu, gdje je plan dogovoren, određen rok za njegovu ratifikaciju u grčkom parlamentu do kraja 2011.
“Naši evropski partneri neće čekati. Imamo samo sedam sedmica i ne možemo da izgubimo ni jedan jedini dan”, dodao je Mosialos.
Grčka se, međutim, nalazi u veoma turbulentnom političkom periodu. Iako je vlada premijera Jorgosa Papandreua preživela glasanje o povjerenju, stanje je daleko od redovnog.
Već se uveliko pregovara o novoj vladi u koju bi ušle i stranke opozicije, a koju bi vjerovatno predvodio dosadašnji ministar finansija Evangelos Venizelos. Ipak, opozicija i dalje ne odustaje od zahtjeva za prijevremenim izborima.
Da Evropa neće imati puno razumjevanja za novo grčko kašnjenje pokazuju i rezultati istraživanja instituta Galup prema kojima Austrijanci smatraju da bi Grčka trebalo da napusti evrozonu i da bude proglašena nesolventnom.
Prema tom ispitivanju javnog mnjenja, 49 odsto je mišljenja da Grčka treba da napusti evrozonu, a svega 36 odsto je protiv te odluke.
Austrijanci favorizuju “jasno” rješenje krize u Grčkoj. Tako 62 odsto smatra da Grčka treba biti proglašena nesolventnom, a samo 24 odsto je protiv te varijante. Takođe, 55 odsto se izjasnilo protiv referenduma o pomoći Grčkoj.
I austrijski kancelar Verner Fajman ne isključuje mogućnost istupanja Grčke iz evrozone. “Istupanje iz evrozone je onda mogućnost ako Grčka ne bude ispunila uslove i primjenila reforme“, rekao je Fajman.
Povratak staroj valuti za Grčku sigurno ne bi bila lakša varijanta od ostanka u evrozoni, uvjeren je on, dodajući da je odluka o istupanju iz evrozone na Atini. Dalje milijarde pomoći EU Grčka može, kako je naglasio, dobiti samo ako održivo bude primjenila reforme.
Barozo: U interesu Grčke da ostane
Žoze Manuel Barozo, predsjednik Evropske komisije, priznaje da je moguće da Grčka napusti evrozonu, ali da bi u njenom interesu bilo da ostane. “Mislim da sam princip napuštanja evra nije dobar. Ali sve zavisi od toga da li će moći da primjene odluke koje smo zajedno donijeli”, rekao je on. B92, Tanjug