BEOGRAD, Banke u Srbiji u većinskom grčkom vlasništvu nastaviće redovno da posluju sa svojim klijentima, kako danas tako i u budućem periodu, u uobičajenom radnom vremenu, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS) povodom vijesti o privremenom zatvaranju banaka u Grčkoj zbog, za sada, neuspješnih pregovora grčke vlade sa međunarodnim kreditorima.
NBS je istakla da su banke u Srbiji, u većinskom grčkom vlasništvu, likvidne i solventne što im omogućava da nesmetano i bez eksterne pomoći uredno posluju i obezbjede neophodan finansijski servis svojim klijentima.
“Ove banke u Srbiji su strogo regulisane, najčešće rigoroznije nego na matičnim tržištima, što je omogućilo da se stvore rezerve likvidnosti i adekvatne kapitalne rezerve, koje se mogu koristiti u ovakvim situacijama u kojima i loše vijesti mogu da izazovu nepotrebne negativne posljedice i psihološke potrese”, porucila je NBS.
Spska centralna banka je ponovila da se sa stanovišta domaćeg zakonodavnog okvira banke grčkog porijekla ni po čemu ne razlikuju od bilo koje druge banke koja posluje na srpskom bankarskom tržištu i depoziti u ovim bankama su podjednako bezbjedni koliko i u svim ostalim bankama u Srbiji.
“NBS, takođe, ističe da ne postoje nikakva ograničenja u raspolaganju sopstvenim sredstvima deponenata i štediša banaka u većinskom grčkom vlasništvu u Srbiji”, porucila je centralna banka.
Mjere koje NBS primjenjuje u odnosu na banke u većinskom grčkom vlasništvu, polazeći od mogućeg razvoja situacije vezane za grčku krizu, kako je ukazano u saopštenju, odnose se prije svega na pojačano praćenje i ograničenje transakcija ovdašnjih banaka sa matičnim bankarskim grupacijama i imaju za cilj preventivno djelovanje radi prečavanja prelivanja bilo kakvih negativnih efekata na bankarski sektor Srbije.
“Ove mjere ne sadrže nikakva ograničenja u odnosu na deponente i štediše ovih banaka, koji mogu i dalje slobodno da raspolažu svojim sredstvima u punom iznosu. Odluka NBS da privremeno uvede pomenute mjere ima za cilj preventivno djelovanje koje će obezbjediti zaštitu deponenata i stabilnost bankarskog i finansijskog sistema u cjelini”, navedeno je u saopštenju NBS. Tanjug