ATINA, Najveće grčke banke su posljednjih godina odvojile ogromne novčane rezerve, ukupne vrijednosti čak 50 milijardi evra, da bi se izborile sa problemom nenaplativih zajmova.
Najveća odvajanja na ime rizičnih zajmova u istoriji grčkog kreditnog sistema rezultat su takođe najveće finansijske krize u zemlji koja je bruto domaći proizvod (BDP) oborila 25 odsto, prenosi grčki list Katimerini.
Kao rezultat toga, obim nenaplativih kredita porastao je sa 5,0 odsto ukupnih zajmova s kraja 2008, na 34,2 odsto u septembru 2014, kada su ukupni rizični krediti iznosili 72 milijarde evra.
Iako još nema zvaničnih podataka za posljednji prošlogodišnji kvartal i početak 2015, nema sumnje da je situacija sa kreditima još gora, u svjetlu dugotrajne političke i ekonomske neizvjesnosti, piše list.
Bankarski zvaničnici procijenjuju da loši zajmovi trenutno premašuju 75 milijardi evra, uz veliki broj kredita koji su restrukturirani zbog nemogućnosti zajmotražilaca da ih otplaćuju, a koji su ponovo pod rizikom da postanu nenaplativi.
Alfa banka je na ime loših kredita odvojila 12,8 milijardi evra, od čega 1,85 milijardi u 2014. Na kraju prošle godine, udio rizičnih kredita u ukupnim u toj banci iznosio je 33 odsto.
Nacionalna banka Grčke je na kraju 2014. imala 24,3 odsto loših zajmova, za čije je pokrivanje odvojila 8,7 milijardi evra.
Pireus grupa je na ime pokrivanja nenaplativih kredita odvojila ukupno 16,2 milijarde evra, uključujući 3,7 milijardi u 2014, a obim tih zajmova u ukupnim je prošle godine iznosio 38,8 odsto.
Rezerve Eurobanke na ime loših zajmova iznose 9,7 milijardi evra, od čega 2,2 milijarde iz 2014, a ti krediti su na kraju prošle godine činili 33,4 odsto ukupnih zajmova.
Guverner Banke Grčke Janis Sturnaras poručio je da je efikasna borba sa nenaplativim zajmovima ključna za povratak banaka na put profita. Tanjug