ATINA, Međunarodni monetarni fond (MMF) ne želi da ponudi Grčkoj novu pomoć, piše njemački nedjeljnik Speigel, pozivajući se na izjavu neimenovanog istaknutog diplomate iz Evropske unije.
Evropska komisija, Evropska centralna banka (ECB) i Međunarodni monetarni fond (MMF) procijenjuju da li Grčka, suočena sa ogromnim dugovima, ispunjava obaveze vezane za reforme. Grčka se nada da će u avgustu i septembru dobiti nove zajmove, vrijedne 12,5 milijardi evra.
Neimenovani diplomata iz EU je odbacio pisanje njemačkog nedjeljnika, uz konstataciju da će MMF, prije donošenja odluke, sačekati izvještaj o grčkom ispunjavanju obaveza, javlja DPA.
Grčkoj su Evropska unija i MMF ponudili pomoć od 173 milijarde evra u periodu od tri godine, ukoliko Atina sprovede ekonomske reforme i mjere za smanjenje deficita. Ipak, međunarodni donatori su tokom posjete okončane 9. jula zaključili da Grčka nije ostvarila postavljene ciljeve i da mora ubrzati reforme.
Vlada Grčke će se ove nedjelje ponovo sastati sa delegacijom povjerilaca EU – Evropskom komisijom, ECB-om i MMF-om, kako bi pokušala da se sa njima dogovori o reformama i budžetskoj uštedi, neophodnom da se održi finansijska infuzija, javlja agencija AFP.
Novi ministar finansija, Janis Sturnaras, duboko evropski liberalni demokrata, sastaće se u četvrtak, sa “trojkom”, uz dva naizgled kontradiktorna zadatka: da ih uvjeri u spremnost Grčke da postigne fiskalnu konsolidaciju koju zahtijevaju povjerioci, uz pripremu terena za sveobuhvatne ponovne pregovore sa njima o mjerama štednje koje Grčku uvlače sve dublje u recesiju.
Na dnevnom redu je sprovođenje već donijetih, ali nesprovedenih mjera za uštedu tri milijarde evra u ovogodišnjem državnom budžetu. Sastavljanje liste mjera koje treba uvesti da bi se uštedjelo još 11,5 milijardi u naredne dvije godine, kako bi se ostalo u okvirima ranije potpisanog “Memoranduma” države i povjerilaca, takođe je na dnevnom redu.
Pored budžetskih mjera koje obuhvataju nepopularno povećanje poreza, revizori “trojke” će vidjeti da li Grčka napreduje u strukturnim reformama koje se traže već dvije godine i koje nisu sprovedene. To su, prije svega, reforme države i pravosuđa, a zatim i liberalizacija zaštićenih privrednih sektora i tržišta rada.
Za deblokadu tranše od 31,5 milijardi evra kredita neophodno je da „trojka“ za kraj avgusta napravi bar podnošljiv izvještaj”, rekao je grčki ministar finansija Sturnaras za privredni list Imerisia. To je dio 130 milijardi kredita odobrenih u februaru, kao drugi međunarodni kredit odobren Grčkoj koja više ne može da novac dobija na tržištu.
Grčkoj će 20. avgusta zatrebati “privremena” pomoć dok ne bude odobrena nova tranša koju Sturnaras očekuje. Tog dana Grčka praktično mora da isplati garanciju ECB od 3,2 milijarde evra.
Grčka namjerava da za uravnoteženje bilansa zatraži produženje roka za najmanje dvije godine što, posebno Finci i Nijemci, ne žele ni da čuju dok reforme ne krenu. U reformama nema značajnog napretka na vidiku, a i privatizacija je u zastoju.
“U ovoj fazi ništa nije garantovano. Sve je podložno pregovorima i, nažalost, većina stvari koje su prihvatile (obje strane), nije čak ni u procesu pripreme sprovođenja”, kaže Sturnaras.
I ministar inostranih poslova Njemačke Gido Vestervele koji je izgledao otvoren za ponovne pregovore o “Memorandumu”, u subotu je potpuno odstupio.
S druge strane, Evropska investiciona banka (EIB) je saopštila da će finansijski pomoći malim i srednjim preduzećima Grčke koja oskudijevaju u novcu i ponovo pokrenuti obustavljene projekte izgradnje auto-puteva.
“Zadatak premijera Samarasa je herkulovski”, priznao je njemački ministar finansija Volfgang Šojble za vikend-izdanje “Figaroa”. RTS