ATINA, Ukoliko ne pristane na briselski ultimatum, Kipar bi već u ponedjeljak mogao da proglasi bankrot i tako postane prva država koja će biti izbačena iz evrozone.
Suočen sa gnijevom javnosti i jurišem na banke, kiparski parlament je ove nedjelje odbio da prihvati finansijsku injekciju iz fondova Evropske centralne banke za izlazak iz dužničke krize uz obrazloženje da su uslovi neprihvatljivi, čime je izazvao gnijev povjerilaca i otvorio novo poglavlje u krizi koja više nije samo finansijska.
Prezadužena ostrvska državica duguje impresivnih 15,8 milijardi evra koje nije u stanju da vrati. Šefovi država vlada EU predložili su na samitu prošlog vikenda da ECB uputi Kipru 10 milijardi, pod uslovom da ostalih 5,8 prikupi kiparska vlada, direktno sa privatnih štednih računa u tamnošnjim bankama.
Prema ovom prijedlogu, sa računa na kojima ima preko 100 000 evra trebalo bi skinuti (u stvari konfiskovati) 9,9 odsto sredstava, dok bi oni ispod te granice bili skraćeni za 6,75 odsto.
Ovo je izazvalo paniku među štedišama, od kojih su mnogi ruski tajkuni za koje je Kipar zboh niskih kamata i elastične regulative dugo bio idealno mjesto za “parking” kapitala. Suočeni sa jurišem na šaltere, vlasti su zatvorile banje i u Moskvu uputili delegaciju koja da traži spas od bankrota.
Ta delegacija se u četvrtak vratila praznih ruku, a Nikozija je suočena sa dilemom: prihvatiti evropski ultimatum, ili biti odsječen od evrozone, što bi podrazumijevalo povratak na kiparsku funtu, sa velikim rizikom da to odmah izazove hiperinflaciju i socijalne nemire.
Do nemira bi vjerovatno došlo i ako se ultimatum prihvati, jer obični građani ne žele da prihvate da im država otima dio novca za koji su smatrali da je njihov. Ni ruski tajkuni, koji na ostrvu posjeduju brojne nekretnine i preko 10 000 registrovanih firmi ne vole da im stranci zavlače ruke u džepove.
Povrh svega, odbacivanje uslova ECB od strane kiparskog parlamenta izazvalo je dosta gnijeva širom EU, gdje se već dosta dugo smatra da Kipar, zbog nerješenog spora sa Turskom i prevelike bliskosti sa Rusijom, nikad nije ni zasluživao članstvo.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je, kako piše “Špigl”, prvi put izgubila nerve koje je uspjevala da sačuva u svim dosadašnjim kriznim situacijama i nazvala kiparske vlasti “autističnim”.
Merkel nije jedina: uticajna kolumnistkinja “Vašington Posta” En Eplbaum je juče na svom tviter nalogu napisala da je “vrijeme da se Kipar izbaci ne samo iz evrozone, već i iz članstva u EU”.
Njen tvit je naišao na topao prijem širom EU, a među onima koji su ga “retvitovali” je i Radek Sikorski, ministar inostranih poslova Poljske i jedan od kandidata za sljedećeg predsjednika Evropske komisije.
Za sada nema naznaka dokle će ova kriza eskalirati, ali stručnjaci već sada upozoravaju da će oni kojima Kipar duguje novac u svakom slučaju morati da zaborave na najveći dio tog duga.
Prilikom dosadšnjih briselskih diskusija o Srbiji i Kosovu se dosad često moglo čuti da “EU ne želi da primi drugi Kipar”.Sada, kako izgleda, sazrijeva mišljenje da im ne treba ni onaj prvi. Tanjug