BEOGRAD, Srbija bi mogla da izgubi čitavo bogatstvo na ime sudskog spora zbog prodaje fabrike „Beko“ u Beogradu. Investitori su spremni da oproste penale ako im se vrati dio novca od kupovine parcele.
Sudski spor oko nekadašnje fabrike tekstila „Beko“ podno Kalemegdana mogao bi iz državne kase da „izvuče“ nevjerovatna 132 miliona evra! Ipak, grčki investitor „Lamda“, koji je prije deset dana dobio spor oko problematične parcele ispod tvrđave, odlučio je da umjesto „penala“ sa računa propale fabrike potražuje dio od ukupno 24 miliona evra koliko je platio za parcelu.
Slučaj se pred Privrednim sudom u Beogradu našao prije sedam godina, kada je grčka kompanija „Lamda“ kupila parcelu na kojoj je smješten i opustjeli tekstilni gigant. Pri prodaji se ispostavilo da „Beko“ zapravo nije vlasnik jedne trećine placa u Ulici vojvode Bojovića, već Vojska Srbije, što je skorašnjom presudom i potvrđeno.
Ipak, Srbija bi u finansijskoj gabuli mogla da se nađe zbog klauzule u kupoprodajnom ugovoru fabrike „Beko“.
– Predviđena kazna za svaki dan kašnjenja u predaji nepokretnosti u posjed, počevši od 1. januara 2008. godine, iznosi 55.800 evra dnevno – kaže Boris Tancabelić, menadžer predstavništva „Lamda divelopment“ u Srbiji. – Ipak, kako smo savjesni privrednici i prijatelji Srbije, predali smo prijedlog za sudsko poravnanje.
Na računu „Beka“ još stoji nešto više od 24 miliona evra od naše originalne uplate. Sud će odlučiti koliko ćemo novca dobiti mi, a koliko Vojska Srbije.
Kako su svi povjerioci tekstilne fabrike već namireni, iz „Lamda divelopmenta“ kažu da bi, kada se odvoji dug za njih, ostatak trebalo da dobiju mali akcionari, koji posjeduju 40 odsto, dok se 60 odsto, od ostatka novca, vraća državi.
– Grčki investitor sad traži novac, a ušao je u posjed zemljišta još 2007. godine, kada je krenuo da ga koristi – kaže Slobodan Popović iz Udruženja akcionara „Beko“.
– Prije sudske odluke da mu se predaje parcela, na sudu su tvrdili da neće tražiti, ni od fabrike ni od države, nikakvo obeštećenje. Čim su dobili presudu, počele su priče o milionskim iznosima
.
„Beko“ je u stečaju već 11 godina, do 2009. godine od prodaje svoje imovine dobio 66 miliona evra. Od toga je plaćeno 17,5 miliona evra duga, sa kamatama, čime su namireni svi povjerioci, kao i 23 miliona evra na ime sudskih i troškova stečaja. Tada je 20 miliona evra oročeno u AIK banci, i to je novac koji sada postoji. Večernje novosti