ČAČAK, Preduzeće “Altis Filipus” iz Soluna mjesečno u Srbiji kupuje od 150 do 200 tona ćumura, a potrebe grčkih partnera daleko su veće i spremni su da finansiraju dio proizvodnje unaprijed.
Međutim, uprkos tome što cjelokupnu isporuku plaća unaprijed i to 24 evrocenta po kilogramu, što je 30 odsto više od prosječne cijene, preduzeće “Altis Filipus” do ove sirovine u Srbiji teško dolazi i često se suočava se prevarama.
“Najveći problem je što ne možemo da obezbjedimo dovoljne količine i stalnu isporuku, jer proizvođači često ne ispoštuju dogovor. Pored toga, u isporukama se neretko zatekne neodgovarajuća roba, ćumur pun prašine, pa čak i drva”, rekao je Miloš Tadić, vlasnik firme “Ekspres kargo” iz Čačka, koja za potrebe Grka obavlja nabavku.
On kaže da trenutno ćumur nabavlja u ivanjičkom kraju i da su potrebne velike količine.
“Tražimo ozbiljne proizvođače, koji će ispoštovati dogovoreno vrijeme isporuke i željeni kvalitet. Grčki partneri spremni su čak i da finansiraju dio proizvodnje unaprijed, ali nažalost u ovoj zemlji je teško naći ozbiljne ljude. To je neshvatljivo, imajući u vidu da bi od ovog posla mogle da žive mnoge porodice”, dodaje Tadić.
Prema njegovim riječima, Grci u martu potražuju 20 vagona ćumura.
Inače, ćumur se u Grčkoj koristi u velikim količinama, naročito u ljetnoj sezoni, u oblasti ugostiteljstva.
Planinski i šumski krajevi zapadne i jugozapadne Srbije imaju odlične uslove za proizvodnju ćumura, ali ova poslovna prilika nije valjano iskorišćena. Tanjug