BRISEL, Plan evrogrupe za Grčku, koji je premijer Aleksis Cipras prihvatio pod velikim pritiskom, glasi: Predajte nam imovinu, provedite reforme koje smo vam propisali i pristanite da mi odlučujemo umjesto vas – navode evropski portali.
Grčka će formirati privatizacioni fond u koji će biti izdvojena nacionalna imovina od 50 milijardi evra. Ideja je da se imovina rasproda kako bi se pokrili dugovi.
Takođe, šefovi evrozone žele da oduzmu suverenitet Grcima nad njihovim dobrima, jer bi Fond trebalo da bude u Luksemburgu, pa Atina ne bi mogla da samostalno upravlja, već bi se sve odluke donosile uz nadzor EU.
Za ovakve mjere Cipras će morati da smijeni nekoliko ministara, a možda i da raspiše nove izbore – ocjenjuje “Gardijan”, nakon što je objavljeno da je postignut sporazum Grčke i evrogrupe.
List precizira da je Grcima u Briselu dat ultimatum: ili će otići iz evrozone ili će pristati da postanu kolonija evropske birokratije na čelu sa Njemačkom.
Grčku čeka paket novih reformi kojima će dodatno biti “srezana” državna potrošnja i redefinisane poreske stope. Atina neće moći da donosi nikakve relevantne zakone bez prethodnih konsultacija sa institucijama EU.
Atina mora da proširi “bazu” za ubiranje poreza, reformiše penzioni sistem, usvoji zakon o građanskim parnicama, zaštiti nezavisnost grčke statističke kancelarije ELSTAT, provede rezove budžetske potrošnje i realizuje evropsku direktivu o bankama.
Sve reforme i rezove mora da odobri grčki parlament, a pitanje je može li Cipras više prikupiti većinu glasova.
Zadnji prijedlog, kojim je zapravo izglasan upravo onaj paket mjera kojeg su grčki birači na referendumu odbili, uspio je da ” progura”, ali je izgubio glasove 17 zastupnika iz redova Sirize.
Detalji maratonskog sastanka u Briselu nisu sasvim poznati, ali neimenovani evropski diplomata opisao ga je kao “mentalno mučenje”.
Merkel, Olande i Tusk pritiskali su Ciprasa da pristane na uslove evrogrupe i nisu krili da će Grčka postati svojevrsni štićenik evrozone, bez prava da samostalno odlučuje o svojoj sudbini – navodi list.
Cipras je na sastanak došao sa stavom da je “dogovor i dalje moguć, ako ga sve strane žele”.
Još jednom je pokazao da se panično boji izlaska iz evrozone, što je solucija za koju se Sirizina vlast uopšte nije pripremila, niti su građanima objasnili što bi to značilo.